Odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu MIRRIS
W dniach 31 marca i 1 kwietnia 2014 roku odbyło się pierwsze spotkanie w organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projekcie MIRRIS (Mobilizing Institutional Reform for Research and Innovation Systems).
MIRRIS to projekt międzynarodowy, współfinansowany przez Komisję Europejską i cieszący się jej silnym poparciem. Jego celem jest zachęcenie nowych krajów UE do lepszego wykorzystania europejskich programów badawczych i innowacyjnych - głównie 7 Programu Ramowego (7PR) oraz Horyzontu 2020, a w efekcie usprawnienie istniejących systemów badań, rozwoju i innowacji w tych krajach. W projekcie, razem z Polską, uczestniczy 13 nowych państw UE: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja i Słowenia.
Spotkanie otwiera cykl trzech rund debat, które odbędą się w każdym z krajów partnerskich. W trakcie tych spotkań będziemy zastanawiać się nad przyczynami obecnej sytuacji i wypracowywać propozycje służące jej poprawie, w szczególności poprzez zwiększenie udziału naukowców i przedsiębiorców w europejskich programach badawczych i innowacyjnych. To właśnie te projekty z uwagi na swój nowatorski charakter, konieczność współpracy z zagranicznymi podmiotami czy sprawne posługiwanie się j. obcym, są postrzegane przez potencjalnych beneficjentów jako trudne i ryzykowne.
PARP realizuje projekt MIRRIS w konsorcjum z 11 partnerami, którymi są podmioty i sieci podmiotów z krajów UE. MIRRIS jest międzynarodowym projektem koordynowanym przez META-Group S.R.L. Projekt przewiduje organizację 3 rund dialogu politycznego (Policy Dialogue) w każdym kraju z udziałem interesariuszy/decydentów krajowych, którzy mają realny wpływ na inicjowanie i wprowadzanie zmian w zakresie polityki B+R+I, ekspertów zagranicznych oraz z udziałem pozostałych partnerów MIRRIS.
W czasie 3 rund spotkań, w wyniku analizy danych (na podstawie country report) i dyskusji między zainteresowanymi stronami zostaną zidentyfikowane w kontekście dostępu do programów i projektów finansowanych z funduszy europejskich m.in. siły napędowe, silne i słabe strony, bariery i luki, istniejące praktyki i doświadczenia, mechanizmy wsparcia, etc.
Źródło: www.parp.gov.pl