Zagraniczni goście 16. Pikniku Naukowego w Warszawie
"Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik od lat gości międzynarodowe gwiazdy - propagatorów nauki" - informuje Magdalena Zaleska z Agencji Promocji Polskiego Radia.
W tym roku w imprezie po raz pierwszy weźmie udział Amerykanka Kari Byron, dobrze znana polskim widzom z popularnej serii Discovery Channel "Prawda czy fałsz - pogromcy mitów", w której wspiera dwóch ekscentrycznych prowadzących - Adama Savage'a oraz Jamiego Hynemana - w wyjaśnianiu najbardziej intrygujących plotek i niejasności, jakie powstały na styku nauki i kultury masowej.
Byron jest także gospodynią programu "Naukowy zawrót głowy", w którym przeprowadza niezliczone eksperymenty i testy, krok po kroku objaśniając ich przebieg. Wszystko po to, by uzmysłowić ludziom, że nauka to zajęcie pasjonujące i dla każdego.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii Neil Kelso wystąpi z pokazem "Zadziwiająca sztuka i nauka", którym zachęci publiczność do "spaceru obok równania matematycznego, obserwowania grawitacji w działaniu oraz podróży po przestrzeni kosmicznej bez ruszania się z miejsca". Postara się ustawić "cuda natury w świetle reflektorów", by zainspirować uczestników 16. Pikniku Naukowego do nauki i dzielenia się wiedzą.
Jego rodak, dr Mark Lewney znany jako Rock Doctor, przy pomocy gitarowych prezentacji w wyjątkowy sposób ukaże fizykę. Gitarzysta jest zwycięzcą brytyjskiej edycji FameLab - konkursu dla naukowców, formułą przypominającego talent show. W namiocie Centrum Nauki Kopernik zaprezentują się także uczestnicy polskiej edycji tego wydarzenia. To okazja, by zobaczyć ich na tydzień przed finałem oraz samodzielnie sprawdzić, ile da się powiedzieć przez trzy minuty.
Jednak wymieniona trójka to zaledwie niewielka część zagranicznych gości, którzy zaprezentują się podczas 16. Pikniku Naukowego. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli już uczeni i popularyzatorzy nauki z 18 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwecji, USA, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Czeskie Centrum, Techmania i Narodowe Muzeum Techniki w Pradze planuje pokaz dotyczący zjawisk związanych z energią słoneczną. Jego uczestnicy m.in. spróbują jechać na rowerze, którego tylne koło jest napędzane przez alternator. Specjaliści z litewskiego Uniwersytetu Technicznego w Kownie zaprezentują starożytne symbole bałtyckie, związane z energią oraz opowiedzą o elektrowni jądrowej w Visaginas. Simplicatus Research and Development AS z Norwegii zaprosi do obejrzenia pierwszego na świecie pociągu Magleva, jeżdżący wzdłuż toru w kształcie tzw. wstęgi Mobiusa.
Instytut Słowacki zapowiada pokazy czarodziejskiej fizyki, w tym m.in. show z baniek mydlanych. Centrum Nauki Navet ze Szwecji zaprezentuje krótki scenki pod wspólnym tytułem "Cała energia pochodzi ze Słońca". Węgierski Instytut Kultury i Pałac Cudów w Budapeszcie oraz Centrum Nauki Mobilis planują eksperymenty dla twardzieli oraz prezentację alternatywnych napędów pojazdów.
16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w godz. 11-20, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. Wstęp na imprezę jest wolny.
Źródła: http://naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Piknik Naukowy, 2012, Rock Doctor, nauka, eskperyment, doświadzenie, event, impreza plenerowa, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi