Pracodawcy: absolwentom brakuje umiejętności "miękkich”
Badanie przeprowadziły: Szkoła Główna Handlowa, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce oraz Ernst & Young. Ankieta miała dać odpowiedź na pytanie, jakie są z punktu widzenia pracodawców kompetencje idealnego absolwenta szkoły wyższej. Z badania wynika, że dla pracodawców od tzw. wiedzy twardej - zawodowej – ważniejsze są kompetencje miękkie. Równie ważne są znajomość języków obcych i narzędzi informatycznych.
Jak informuje rzecznik SGH Marcin Poznań, ankieta pozwoliła na stworzenie listy 33 kompetencji i kwalifikacji ocenianych jako najbardziej pożądane. Wśród nich wyodrębniono 10 najważniejszych z punktu widzenia pracodawców.
Znalazły się wśród nich: efektywna komunikacja; języki obce; otwartość na uczenie się i stały rozwój; zaangażowanie; praca w zespole; umiejętność określania i uzasadniania priorytetów; etyczne postępowanie jako podstawa w działaniu; odpowiedzialność; umiejętność organizacji pracy i efektywnego zarządzania czasem; elastyczność i zdolność do adaptacji.
Pracodawcom zależy, by absolwenci kompetencje mieli kończąc uczelnię i nie musieli ich „od zera” nabywać w pracy. Podkreślali także, jak ważne są otwartość na uczenie się, umiejętność współpracy z ludźmi z różnych krajów, przedstawicielami innych kultur i religii, a także logiczne myślenie.
Wśród braków, jakie wśród zatrudnianych absolwentów szkół wyższych wskazywali ankietowani pracodawcy, znalazły się: umiejętność określania i uzasadniania priorytetów, organizacja pracy i zarządzanie czasem. Pracodawcy zwracali też uwagę na pewną niesamodzielność absolwentów jako nowych pracowników, a z drugiej strony podkreślali potrzebę nauki pracy zespołowej.
„Dla władz uczelni wyższych badanie niesie ważne przesłanie o konieczności wprowadzeniu metod kształcenia stawiających nacisk na wiedzę praktyczną, biznesową, ale także o konieczności uświadamiania studentom oczekiwań pracodawców zwłaszcza pod kątem kompetencji i umiejętności miękkich” – wyjaśnia rzecznik SGH.
Pracodawcy poprzez wyniki badań sygnalizują także konieczność zdobywania wiedzy interdyscyplinarnej, zdobywanie podczas studiów wszechstronnego doświadczenia (praktyki, staże), dbanie o znajomość języków i narzędzi pracy (np. zaawansowana znajomość Excela).
Zgodnie z wynikami ankiet większość badanych firm, czyli 84 proc., ocenia przygotowanie absolwentów szkół wyższych do pracy na poziomie „raczej pozytywnym”. Z kolei „zdecydowanie pozytywnie” o przygotowaniu absolwentów wypowiada się 13 proc., natomiast 3 proc. badanych ocenia to przygotowanie „raczej negatywnie”.
Raport z badań „Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców wśród absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy” jest dostępny na stronie http://www.sgh.waw.pl/ogolnouczelniane/bwb/rada_konsultacyjna/RKPK_raport_2012.pdf. Badanie zostało zrealizowane z inicjatywy Rady Konsultacyjnej Partnerów Korporacyjnych działającej przy SGH.
W trakcie wywiadów ankieterzy starali się poznać opinie pracodawców na temat przygotowania absolwentów szkół wyższych do potrzeb rynku pracy, stopnia ważności dla firm określonych kompetencji i kwalifikacji absolwentów, jak też wdrożenia ewentualnych zmian w procesie kształcenia i w relacjach z pracodawcami.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: absolwent, umiejetności, pracodawca, adaptacja, kształcenie, kompetencje, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi