Eksperci: informowanie o wynikach badań to obowiązek uczelni
„Społeczna odpowiedzialność uczelni – jak ją rozumieć, jak realizować?” na takie pytanie odpowiadali uczestnicy jednej z debat VII Kongresu Obywatelskiego, który w sobotę odbył się na Politechnice Warszawskiej.
Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Nauki (NCN) prof. Andrzeja Jajszczyka jednym z obowiązków, jakie uczelnie mają wobec społeczeństwa, jest informowanie o wynikach badań naukowych.
„Ważne jest, by społeczeństwo wiedziało, że to, na co idą pieniądze podatników, ma sens. Teraz w NCN wymagamy, by uczeni, którzy zdobywają grant i prowadzą badania, ludzkim językiem napisali, co społeczeństwo z tych badań będzie miało” – powiedział dyrektor NCN.
Wtórował mu dr Dominik Antonowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Wiedza jest tworzona nie tylko dla naukowców. Naukowcy mają zobowiązanie wobec społeczeństwa, by udostępniać wyniki swoich badań” – dodał.
Podkreślił też, że uczeni powinni próbować znaleźć „wspólny język” np. z przedsiębiorcami. „Powinni umieć komunikować się również w języku nienaukowym i w sposób interdyscyplinarny. Świat poza uczelniami, nie jest podzielony na wydziały” – dodał dr Antonowicz.
Zdaniem prof. Jajszczyka społeczna odpowiedzialność uczelni wobec studenta polega przede wszystkim na przygotowaniu go do rynku pracy.
„Uczelnie powinny zarówno dawać konkretną wiedzę specjalistyczną, ale również umożliwiać zdobywanie umiejętności miękkich, które są nawet ważniejsze. Niestety, z tym kształceniem nie jest jeszcze najlepiej. Często programy studiów na wyższych uczelniach przygotowywane są pod pracowników uczelni, a nie studentów” – mówił prof. Jajszczyk.
Jak wyjaśniła dr hab. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego, podstawową odpowiedzialnością uczelni jest dbałość o „produkt” dydaktyczny. „Odpowiedzialność za to, w co wyposażamy naszych studentów; za to, by osoby wychodzące z tej uczelni radziły sobie w życiu i na rynku pracy” – dodała.
Dr Krzysztof Leja z Politechniki Gdańskiej podkreślił jednak, że kształcenie na bieżące potrzeby rynku jest „tezą dyskusyjną”. „Trzeba kształcić osoby, które będą mogły znaleźć się na ciągle zmieniającym rynku pacy” – powiedział.
Zdaniem specjalistów w kształtowaniu dobrych programów nauczania pomógłby rzetelny monitoring losów absolwentów. Jak mówiła dr Sztanderska w wielu krajach europejskich taki obiektywny monitoring prowadzi państwo. „Problemem Polski jest kompletna niewiedza w tym zakresie” – powiedziała dr Sztanderska.
Dr Dominik Antonowicz podkreślił, że do tej pory polskie uczelnie monitorowały losy absolwentów przede wszystkim dla swoich potrzeb, a zgromadzone dane wykorzystywały głównie w celach marketingowych.
„Potrzebny jest solidny, obiektywny monitoring, który pokaże jaki są np. zarobki absolwentów danej uczelni” - podkreślił dr Antonowicz.
VII Kongresowi Obywatelskiemu towarzyszyło hasło: „Postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski”. Wśród gości tegorocznego wydarzenia znaleźli się m.in.: dyrektor Centrum Nauki Kopernik - Robert Firmhofer; minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz; psycholog Jacek Santorski; prezes zarządu Banku Zachodniego WBK SA - Mateusz Morawiecki.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: nauka, system nauki, strategia rozwoju rozwój edukacja, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi