Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy konkurs - Patent Plus. Uczestnicy konkursu mogą otrzymać dofinansowanie w procesie ubiegania się o międzynarodową ochronę patentową dla uzyskanych przez nich wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Budżet programu to 40 mln, z czego w pierwszym konkursie do dyspozycji beneficjentów będzie 10 mln zł.
Bezpieczny rozwój rynku wymaga pełnego wykorzystania ochrony prawnej, możliwej do uzyskania w przypadku wyników badań naukowych i prac rozwojowych mających wartość komercyjną szczególnie związaną z ochroną, jaką daje zgłoszenie patentowe. Zarówno prawo polskie, europejskie jak i globalne zapewniają możliwość takiej ochrony, jednak jest ona stosowna sporadycznie.
– Na świecie obserwujemy coraz większą walkę konkurencyjną w zakresie ochrony patentowej. Jednym z nadrzędnych celów NCBR jest wspomaganie rodzimych naukowców oraz firm w komercjalizacji ich prac badawczych za granicą. Dlatego postanowiliśmy uruchomić konkurs Patent plus, który umożliwi wsparcie w działaniach związanych z ochroną własności intelektualnej jaką jest ochrona patentowa – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W I konkursie programu Patent Plus maksymalna wysokość dofinansowania jednego projektu może wynieść nawet 800 tyś zł. Termin składania wniosków upływa 18 stycznia 2013 r. Wsparcie w programie może zostać udzielone z przeznaczeniem na pokrycie kosztów:
Etap I:
- analizy zasadności ekonomicznej objęcia wynalazku ochroną patentową;
- badanie stanu techniki w zakresie objętym treścią zgłoszenia wynalazku;
- strategii komercjalizacji wynalazku.
Etap II:
- zgłoszenia wynalazku w procedurze międzynarodowej EPC;
- zgłoszenia wynalazku w trybie PCT;
- realizację fazy krajowej zarówno w EPC jak i PCT.
Wniosek może obejmować działania zarówno w ramach etapu I jak i etapu II lub wyłącznie etapu II.
O dofinansowanie w ramach programu Patent Plus mogą starać się uczelnie, instytuty badawcze, instytuty naukowe PAN oraz firmy reprezentujące sektor MŚP.
Uczelnie, instytuty badawcze, instytuty PAN, osoby fizyczne – mogą uzyskać dofinansowanie do kosztów do 90% kwalifikowanych;
MŚP: zgodnie z § 28, 29 i 30 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28.10.2010 r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Maksymalny czas realizacji projektu to 36 miesięcy.
Więcej na:
http://www.ncbr.gov.pl/programy-krajowe/patent-plus/aktualnosci/art,1737,dyrektor-narodowego-centrum-badan-i-rozwoju-oglasza-i-konkurs-w-ramach-programu-patent-plus.html
źródło: www.ncbir.pl
Tagi:
konkurs,
NCBR,
Patent Plus,
ochrona patentowa,
ochrona prawna,
wynalazki,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi