Uniwersytet Mikołaja Kopernika świętuje rocznicę urodzin swojego patrona
Toruńskie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.15 złożeniem przez Senat UMK kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Następnie o godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości w Auli UMK, w trakcie których wręczone zostaną dyplomy nowym doktorom habilitowanym i doktorom oraz odznaczenia i medale pracownikom uniwersytetu.
W swoim przemówieniu rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, ma ogłosić dewizę uniwersytetu. Będzie to nawiązanie do tradycji Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jego dewiza była fragmentem inskrypcji umieszczonej na dziedzińcu Poczobutta przy Obserwatorium Astronomicznym i brzmiała: Hinc itur ad astra (Stąd idzie się do gwiazd). Gdy po wojnie w Toruniu powstawał uniwersytet, istotną część kadry stanowili właśnie profesorowie z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.
Uniwersytet jest też współorganizatorem innych wydarzeń związanych z rocznicą urodzin Kopernika. W poniedziałek 18 lutego w Dworze Artusa odbywa się sesja naukowa, w ramach której prof. Michał Kokowski z Instytutu Historii Nauki PAN wygłosi wykład "Głos Mikołaja Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki", a prof. Gaetano Thiene z Uniwersytetu w Padwie przypomni czas, w którym Kopernik był studentem tej uczelni. Podczas tej sesji odczytany zostanie list od papieża Benedykta XVI. Honorowy patronat nad sesją objął prezydent RP Bronisław Komorowski.
Po zakończeniu sesji zostanie zaprezentowany barwny korowód postaci historycznych, który przejdzie z Dworu Artusa do Domu Kopernika, Katedry św. Janów i pod pomnik astronoma. W katedrze wykonany zostanie utwór „Cosmopolis” Krzesimira Dębskiego, pod dyrekcją kompozytora. Koncertowi towarzyszyć będą iluminacje świetlne.
Na koniec dnia zaplanowano nieszpory w kościele akademickim pw św. Ducha pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore oraz koncert Chóru Akademickiego UMK i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Sesja w Dworze Artusa ma charakter zamknięty, natomiast w pozostałych wydarzeniach mogą uczestniczyć wszyscy chętni.
Źródło; www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: umk, toruń, mikołaj kopernik, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi