O 25,5 miliarda bliżej Europy
Mamy więc fundamenty, pora na solidny gmach – innowacyjne badania naukowe. To będzie priorytet w nowej perspektywie finansowej.
Po pierwsze infrastruktura
Blisko 200 laboratoriów wybudowanych od podstaw i wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę, około 2000 zmodernizowanych ośrodków naukowych, 2800 projektów realizowanych przez uczelnie. Łącznie w infrastrukturę naukowa i dydaktyczną zainwestowaliśmy już ponad 25 miliardów złotych ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa! Zapraszam na stronę www.nauka.gov.pl – na mapie inwestycji każdy z Państwa może sprawdzić, co udało się zrealizować z funduszy unijnych w poszczególnych województwach.
Same liczby robią wrażenie, jednak uzmysłowić sobie trzeba, że w każdym ze wspomnianych laboratoriów pracują dziesiątki albo setki naukowców, uczy się tysiące studentów, w każdym prowadzone są badania, powstają nowe technologie, patenty...
Kuźnie kadr dla nowoczesnej gospodarki
O programie „kierunków zamawianych” słyszeli niemal wszyscy, w dużej mierze dzięki niemu udało się zmienić w Polsce strukturę kształcenia i dopasować ją do rozwijającej się gospodarki. Dziś największą liczbą kandydatów na studia mogą poszczycić się politechniki, a prym wśród ulubionych kierunków wiodą informatyka i budownictwo. Nie brakuje nam tez kandydatów na biotechnologii, fizyce, matematyce czy mechanice i budowie maszyn. A to specjaliści, których potrzebować będzie gospodarka. Na dofinansowanych przez rząd „kierunkach zamawianych” studiuje już przeszło 65 tys. osób, najlepsi dostają stypendia motywacyjne rzędu tysiąca złotych.
To jeszcze nie wszystko, organizowaliśmy konkursy na nowe kierunki studiów, podnoszenie kompetencji kadry akademickiej, staże i zajęcia dodatkowe dla studentów. W wyniku 8 edycji tych konkursów podpisaliśmy 413 umów. Zacieśnieniu współpracy sektora nauki z przedsiębiorstwami poświęciliśmy prawie 197 mln zł m.in. poprzez podnoszenie kompetencji kadry akademickiej zapewniając tym samym efektywniejszą współpracę jednostek naukowych i przedsiębiorstw.
Teraz innowacyjność
Światowej klasy infrastruktura i coraz wyższa jakość studiów to solidny fundament, na którym możemy budować dalej. Jeżeli wybudowaliśmy laboratoria, jeżeli coraz lepiej kształcimy kadry mające prowadzić w nich badania, to nadchodzi pora by wspierać te najbardziej innowacyjne i odważne projekty, mogące doprowadzić do unikalnych odkryć i nowych polskich technologii. Pora na finansowanie perspektywicznych, wspólnych przedsięwzięć nauki i przemysłu, na inwestycje w badania i rozwój, wdrożenia, patenty.
Innowacyjna nauka to zatem filozofia na nową perspektywę finansową 2014-2020. Jej szczegóły ogłosimy w najbliższych miesiącach. Dzięki takiemu myśleniu nie będziemy ograniczać się tylko do „doganiania Europy” – mamy już bowiem i warunki, i potencjał, i równe szanse w światowym naukowym wyścigu.
Źródło: http://www.nauka.gov.pl/
Tagi: fundusze UE, UE, dotacje, dofinansowanie, laboratoria, infrastruktura, nowe technologie, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi