Politechnika w Kielcach uruchomiła laboratorium badania mikroklimatu
Nowe laboratorium jest wyposażone w sprzęt badający m.in. zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego, jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz ilość zarodników grzybów pleśniowych obecnych w pomieszczeniach mieszkalnych a także mikroklimat oraz tzw. Syndrom Chorego Budynku (SBS - sick building syndrome). Jest to pierwsze tego typu laboratorium w regionie.
„Wszystkie te czynniki są bardzo ważne dla samopoczucia i zdrowia osób, przebywających w pomieszczeniach. Grzyby pleśniowe i ich zarodniki są odpowiedzialne m.in. za zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej i alergii. Określenie ich gatunków pozwala na wyeliminowanie szkodliwych czynników bądź opracowanie szczepionki w przypadku uczulenia. Dodatkowo jesteśmy w stanie sprawdzić przepływy strumienia powietrza wentylacyjnego, co jest ważne np. w przypadku wydzielania się dwutlenku węgla w halach produkcyjnych czy budynkach użyteczności publicznej" - wyjaśniła PAP Dorota Koruba, kierownik projektu MIBIOL, w ramach którego powstało nowe laboratorium politechniki.
Standardowe badanie trwa około tygodnia. Jeden dzień przeznaczony jest na pobranie próbek, pozostały czas potrzebny jest do hodowli na specjalnych podłożach, stosowanych do badań mikrobiologicznych i ich analizowanie w laboratorium. Do końca marca br. badania będą prowadzone bezpłatnie – wystarczy skontaktować się z biurem projektu. Sprawdzenie jakości powietrza w budynkach mogą zlecać przedsiębiorcy, inwestorzy, deweloperzy, a także osoby prywatne.
Laboratorium może też badać materiały budowlane pod kątem porażenia grzybami pleśniowymi.„W późniejszym okresie na prowadzenie badań, będziemy zawierać z zainteresowanymi podmiotami umowy partnerskie. Analizy nadal będą prowadzone bezpłatnie, ich wyniki będziemy wykorzystywać do własnych prac naukowych” - dodała Dorota Koruba.
Modernizacja i doposażenie w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą Laboratorium Doświadczalnego Biologii Środowiskowej i Mikroklimatu kosztowało ok. 800 tysięcy zł. Inwestycja była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013, w ramach projektu MIBIOL. Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą uczelnią wyższą na terenie województwa świętokrzyskiego i jedyną o profilu technicznym. Została utworzona w 1965 r., a pod obecną nazwą funkcjonuje od 1974 r. Uczelnia kształci około 10 tys. studentów na 16 kierunkach i w 50 specjalnościach.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: lab, laboratorium, mikroklimat, zanieczyszczenia powietrza, zarodnik, grzyb pleśniowy, alergia, astma, projekt, modernizacja, zdrowie
wstecz Podziel się ze znajomymi