Politechnika Świętokrzyska chce być partnerem szkół
W ramach akcji „Partnerstwo: Szkoła – Politechnika Świętokrzyska” uczelnia będzie promować nauczanie techniczne i nawiązywać współpracę ze szkołami, których uczniowie będą mogli brać udział w wykładach i zajęciach organizowanych przez politechnikę. Objęcie młodzieży taką opieką jest sposobem kieleckiej uczelni technicznej na wychowanie kolejnych pokoleń studentów.
„Niż demograficzny jest jednym z największych obecnie problemów uczelni wyższych. Nas na razie ten problem nie dotyczy, ale postanowiliśmy już przeciwdziałać temu, co może dziać się w najbliższych latach. Podpisałem już porozumienie z konwentem starostów świętokrzyskich powiatów, którzy zobowiązali się do rozpropagowania naszych działań w podlegających im placówkach. Akcja będzie finansowana przez Politechnikę Świętokrzyską i obejmie co najmniej 104 szkoły w naszym regionie, choć planujemy rozszerzenie jej także na gminy przyległe do województwa świętokrzyskiego” - tłumaczył we wtorek na konferencji rektor uczelni prof. Stanisław Adamczak.
Każda ze szkół, które będą chciały wziąć udział w partnerstwie, otrzyma od uczelni swojego opiekuna – pracownika naukowego kieleckiej politechniki. Jego zadaniem będzie nawiązanie współpracy z dyrekcją i nauczycielami, określenie, jaka tematyka może zachęcić uczniów do podjęcia studiów na uczelni technicznej, i zorganizowanie wykładów gościnnych rozszerzających wiedzę i zainteresowania uczniów.
„Dzięki temu młodzież będzie mogła bardziej świadomie dokonywać wyboru kierunku dalszego kształcenia. Nasze działania będą obejmować wszystkich uczniów od klas pierwszych począwszy, a nie tylko maturzystów” - zaznaczył rektor.
Uczelnia planuje także utworzenie portalu internetowego, który stanie się platformą wymiany informacji dla nauczycieli i młodzieży ponadgimnazjalnej. Kolejnym krokiem będzie tworzenie nowych kierunków na studiach podyplomowych dla kadry nauczycielskiej m.in. ponadgimnazjalnych szkół technicznych. Akcja ma być działaniem wieloletnim.
Politechnika Świętokrzyska, założona w 1965 r. w Kielcach, jest najstarszą uczelnią wyższą w województwie świętokrzyskim i jedyną na tym terenie państwową uczelnią techniczną. Obecnie kształci ok. 10 tys. studentów na 16 kierunkach i w 50 specjalnościach. Uczelnia mieści się w czterech budynkach na terenie 22-hektarowego kampusu w centrum Kielc.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: partnerstwo, współpraca, lab, laboratorium, wiedza, uczeń, student, studia
wstecz Podziel się ze znajomymi