Pracownia Zastosowań Medycznych Fizyki i Obrazowania Medycznego na UG
Pracownia Zastosowań Medycznych Fizyki i Obrazowania Medycznego Uniwersytetu Gdańskiego powstała w ramach projektu „Fizyka dla medycyny – przebudowa pomieszczeń i wyposażenie Pracowni zastosowań medycznych fizyki i obrazowania medycznego Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 2. Społeczeństwo wiedzy, Działania 2.1. Infrastruktura edukacyjna i naukowo – dydaktyczna, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość realizowanego projektu to ponad 2 250 tys. złotych (75% kwoty stanowiło dofinansowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a 25% to wkład własny Uniwersytetu Gdańskiego).
W tej jednej z najnowocześniejszych w Polsce pracowni będą się odbywały zajęcia laboratoryjne w zakresie podstaw fizyki promieniowania jonizującego, która stanowi fundament wielu procedur medycznych w radiologii, radioterapii, medycynie nuklearnej. Będą tam również prowadzone analizy wielu sygnałów elektrycznych stosowanych w diagnostyce chorób układu krążenia oraz analiza termograficzna, umożliwiająca w bezkontaktowy sposób na precyzyjne pomiary temperatury ciała.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni będzie można tam prowadzić wysokowydajną analizę radiologiczną próbek substancji w różnych stanach skupienia (np. powietrza, wody, czy gruntu), co jest istotne z punktu widzenia badań prowadzonych w ramach ochrony środowiska. Nowoczesna aparatura i znakomite warunki dydaktyczne pozwolą także w przyszłości na kształcenie specjalistów z zakresu ochrony radiologicznej pod kątem rozwoju energetyki jądrowej i jej zaplecza. Pracownia spełnia wszelkie wymogi z zakresu ochrony radiologicznej.
Z pracowni będą korzystać przede wszystkim studenci kierunku fizyka medyczna, który został utworzony w 2011 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ten unikatowy, interdyscyplinarny kierunek studiów, powstał w odpowiedzi na powstałe po wejściu Polski do Unii Europejskiej zapotrzebowanie na specjalistów posiadających umiejętności stosowania wiedzy fizycznej w różnych dziedzinach medycyny i ochrony zdrowia. Absolwenci tego kierunku będą stanowić wykwalifikowaną kadrę w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej.
Program studiów, oprócz przedmiotów podstawowych z zakresu matematyki i fizyki (prowadzonych z naciskiem na zastosowanie technologii informacyjnych i zmodyfikowanych pod kątem zastosowań medycznych), obejmuje także kształcenie w zakresie anatomii, fizjologii, psychologii, radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej. Studenci poznają podstawy budowy i funkcji życiowych człowieka oraz działanie i budowę aparatury medycznej (aparatów radiologicznych, do radioterapii onkologicznej, medycyny nuklearnej, aparatury elektromedycznej do fizjoterapii, badań sygnałów medycznych, takich jak EKG, EEG, EMG, hemodializy, promieniolecznictwa dermatologicznego).
Źródło: www.ug.edu.pl
Tagi: pracownia, fizyka medyczna, . lab, laboratorium, radiologia, radioterapia, medycyny nuklearna, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi