Nowoczesny budynek Biotechnologii i Chemii UWr
Wysokiej klasy aparatura do przeprowadzania doświadczeń pozwoli na zaawansowaną działalność badawczą i naukową oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych Wydziału Biotechnologii oraz Wydziału Chemii. Pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni całkowitej 11 529 metrów kwadratowych przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada szklarnię, nowoczesne pracownie i specjalistyczne pomieszczenia. Jego użytkownicy skorzystają z dostępu do Internetu – także bezprzewodowego.
Pomieszczenia fitotronowe pozwolą na prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz badań naukowych na roślinach wyższych, zarówno uprawnych, jak i o charakterze modelowym. Nowoczesna szklarnia umiejscowiona na dachu budynku umożliwi testowanie nowych odmian roślin, bez konieczności korzystania z infrastruktury innych jednostek. W budynku przewidziano także pomieszczenia aparaturowe z precyzyjną kontrolą temperatury i wilgotności powietrza. Zostanie w nich umieszczona aparatura, która wymaga zachowania wyjątkowo stabilnych parametrów otoczenia (m.in. spektrometry masowe). Pracę z komórkami różnego typu poprawią również pożywkarnia, pokoje termostatowane (o stałej temperaturze), jak również zmywalnie i pokoje do sterylizacji oraz pomieszczenia z instalacjami do odwróconej osmozy.
W budynku zaprojektowano pracownię izotopową oraz pomieszczenia do pracy z materiałem biologicznym potencjalnie niebezpiecznym, ich pełne wyposażenie planowane jest w przyszłości. Umożliwią one pracę najbardziej zaawansowanymi technikami biologii molekularnej i komórkowej, także badania „in vivo” z wykorzystaniem linii komórkowych.
Cały obiekt zaprojektowano jako w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – wszystkie wejścia dostępne są z poziomu terenu, na każdej kondygnacji przewidziano co najmniej jedną łazienkę dla niepełnosprawnych, także windy przystosowane są do ich potrzeb. Pomiędzy trzema salami wykładowymi na wysokim parterze zaprojektowano akustyczne przesuwane ściany działowe, dzięki czemu sale można połączyć tworząc jedną aulę na ponad 200 słuchaczy.
Uniwersytet Wrocławski jako pierwszy w Polsce, w roku akademickim 1986/87, utworzył studia na kierunku biotechnologia przy ówczesnym Instytucie Biochemii Wydziału Nauk Przyrodniczych. W 2006 roku powołano odrębny Wydział Biotechnologii.
Jak wyjaśnia dziekan Łukaszewicz – Studia biotechnologiczne przygotowują teoretycznie i praktycznie do stosowania biotechnologii w medycynie, mikrobiologii, a także rolnictwie. Zajęcia pozwalają też nauczyć się pracy w laboratorium z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (analiza DNA, nowoczesna hodowla roślin, wytwarzanie związków produktów o znaczeniu gospodarczym). Kierunek jest wyjątkowo interdyscyplinarny, co stawia go w dobrym świetle w perspektywie szukania pracy.
Od tego roku biotechnologia oferuje program studiów w języku angielskim (Biotechnology). Wydział Chemii również rozpoczyna prowadzenie studiów w języku angielskim – na kierunku chemia (Chemistry).
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Źródło: www.uni.wroc.pl
Tagi: biotechnologia, chemia, budynek, pracowania, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi