Polskie uczelnie rozwijają projekt z dziedziny tzw. zielonej chemii
Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W ocenie partnerów ma otworzyć drogę do rozwoju w naszym kraju innowacyjnej „zielonej chemii” opartej na surowcach odnawialnych. Jego innowacyjność polegać ma na wykorzystaniu surowców odpadowych pochodzenia roślinnego w miejsce surowców kopalnianych, głównie ropopochodnych. To zaś ma się przyczynić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Podstawowym celem realizowanego zadania jest opracowanie technologii mikrobiologicznej konwersji odpadowego glicerolu, powstającego przy produkcji estrów metylowych (tzw. biodiesla), do 1,3-propandiolu, erytrytolu oraz kwasu bursztynowego i fumarowego. Wymienione związki chemiczne zostaną następnie wyizolowane z podłoża hodowlanego i oczyszczone. W kolejnym etapie badań powstanie technologia wykorzystania 1,3-propandiolu do syntezy poliuretanów i nienasyconych poliestrów. Użycie glicerolu do produkcji polioli pozwoli zaś zrezygnować ze stosowania w tej dziedzinie surowców ropopochodnych.
Jeszcze jednym atrakcyjnym produktem przerobu odpadowego glicerolu będzie erytrytol. Poliol ten z uwagi na słodki smak i niską kaloryczność może być stosowany w przemyśle spożywczym, jako substancja słodząca i zastępować niezdrową sacharozę.
Kolejnymi produktami oferowanymi w tym projekcie są kwas fumarowy i kwas bursztynowy.
Pierwszy z nich wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym do produkcji żywic alkilowych, do produkcji farb i lakierów oraz jako kopolimer. Po substancję sięga również przemysł spożywczy, używając jej jako naturalnego środka zakwaszającego i konserwującego. Kwas bursztynowy stosuje się natomiast w produkcji tworzyw sztucznych oraz w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: biotechnologia, glicerol, zielona chemia, lab, laboratorium, kwas dikarbokyslowy, poliester, kwas bursztynowy
wstecz Podziel się ze znajomymi