Przedmioty ścisłe, matematyka, kreatywność i innowacyjność - kiedy liczą się najbardziej
Optymalizacja potencjału wszystkich tych obszarów - przedmiotów ścisłych, kreatywności i innowacyjności - powinna być priorytetem Europy, jeżeli ma ona utrzymać swoją konkurencyjność w XXI w.
Większość z nas bez wątpienia zgodziłaby się z tym, że właściwym początkiem jest edukacja we wczesnym dzieciństwie. Aczkolwiek plany i programy nauczania promujące doskonałość w tych kluczowych obszarach w ramach wczesnej edukacji cechuje w Europie znaczne zróżnicowanie pod względem oddziaływania.
Dofinansowany ze środków unijnych projekt CREATIVELITTLESCIENT (Kreatywni mali naukowcy - wspomaganie kreatywności w przedmiotach ścisłych i matematyce w ramach edukacji przedszkolnej i pierwszych lat edukacji podstawowej) ma na celu nakreślenie jaśniejszego obrazu istniejących i potencjalnych praktyk edukacyjnych w zakresie przedmiotów ścisłych i kreatywności.
Projekt, realizowany pod kierunkiem greckiej szkoły internetowej Ellinogermaniki Agogi, obejmuje dziewięć krajów europejskich: Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia i Zjednoczone Królestwo. Wybór krajów ma odzwierciedlać szerokie spektrum kontekstów edukacyjnych, gospodarczych, społecznych i kulturowych.
W skład konsorcjum weszli eksperci ds. nauczania przedmiotów ścisłych we wczesnym dzieciństwie, kreatywności w edukacji, psychologii kognitywnej, badań w zakresie edukacji komparatystycznej i szkoleń nauczycieli.
W toku projektu przeprowadzona zostanie dogłębna analiza stosownych, wspólnych i nowatorskich strategii i praktyk edukacyjnych na całym kontynencie oraz związanych z nimi implikacji, możliwości i wyzwań. Naukowcy zaproponują wytyczne, programy nauczania i materiały dydaktyczne na potrzeby szkolenia nauczycieli w rozmaitych kontekstach europejskich.
Zasadniczym elementem projektu będzie etap rozpowszechniania. Wyniki zostaną upowszechnione wśród szerokiej rzeczy europejskich interesariuszy i decydentów z sektora edukacji. Momentem kulminacyjnym działań upowszechniających będzie konferencja zamykająca projekt w marcu 2014 r.
Projekt CREATIVELITTLESCIENT otrzymał 1,5 mln EUR ze środków unijnych, a jego realizacja potrwa do marca 2014 r.
Więcej informacji:
CREATIVELITTLESCIENT, http://www.creative-little-scientists.eu
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/102395_pl.html
Ellinogermaniki Agogi, http://www.ea.gr/ea/index.asp?lag=en
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: przedmioty ścisłe, matematyka, kreatywność, innowacyjność, edukacja, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi