W przedwojennej kotłowni powstało Centrum Edukacji Technologicznej
We wtorek otwarto zmodernizowany obiekt. Budynek mieści się w studenckim kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie, w jego starej części niedaleko rektoratu.
Jak wyjaśnił PAP wicekanclerz uczelni do spraw inwestycyjnych Tomasz Głażewski zasadnicza cześć budynków kotłowni powstała w latach 80. XIX w. Zasilana wówczas węglem instalacja ogrzewała szpital psychiatryczny działający przed wojną w Kortowie (d. Kortau - PAP).
Po wojnie kotłownia nadal działała - ogrzewając do lat 70. XX w. budynki Wyższej Szkoły Rolniczej w Kortowie (WSR), późniejsza Akademia Rolniczo-Techniczna (przekształcona z WSR) została podłączona już do miejskiej sieci ciepłowniczej. Od tamtego czasu budynek kotłowni, należący obecnie do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie był użytkowany.
Teraz po modernizacji mieścić się w nim będzie m.in. Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Biuro ds. Projektów Zagranicznych. "Stara Kotłownia" będzie miejscem kształcenia studentów różnych kierunków z zakresu wdrożeń nowych technologii.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2,3 tys. metrów kwadratowych. Przy kotłowni został zachowany komin o wysokości 40 metrów. W obiekcie znajdują się m.in. sale wykładowa i wystawowa oraz serwerownia.
Budynek, który jest zabytkiem techniki zachował po modernizacji w znacznym stopniu swoją XIX-wieczną bryłę. Zachowały się prawie kompletne, zabytkowe piece La Monta i część stalowego wyposażenia kotłowni. To jedyny obiekt w Olsztynie, na którym można zobaczyć elewację z blachy Cor-ten oraz zachowane stuletnie dźwigary drewniane. Na blasze Cor-ten pod wpływem działania powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Współczesnymi elementami wprowadzonymi do zabytku architektury industralnej są szkło i metal.
Projekt modernizacji Starej Kotłowni opracowała olsztyńska pracownia architektoniczna Katarzyny i Grzegorza Dżusów. Prace budowlane wykonała firma Mostostal-Warszawa. Koszt modernizacji opiewał na 12,7 mln zł. Obiekt został sfinansowany w 85 proc. ze środków unijnych, pozostałe 15 proc. pochodzi z budżetu państwa.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kotłowania, inwestycja, Centrum Edukacji Technologicznej, lab, laboratorium, Olsztyn
wstecz Podziel się ze znajomymi