Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - współpraca z Karkonoskim Parkiem Narodowym
– Dzisiejsze porozumienie to jedynie sformalizowanie współpracy, która trwa od początku istnienia parku. Gdyby nie profesorowie tej uczelni, nie byłoby parku – to oni zostawili w nim swoje ślady, to oni dzielili się wiedzą, wytyczali standardy ochrony przyrody – powiedział dr Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Dzięki porozumieniu wytyczone zostały ramy współpracy – od realizacji wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych, edukacyjnych i dydaktycznych, w tym na przykład praktyk i obozów naukowych, po organizację Stacji Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.
– Związki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Karkonoszami i z Karkonoskim Parkiem Narodowym rozpoczęły się niemal natychmiast po II wojnie światowej. Pionierami badań przyrody Karkonoszy byli profesorowie Stanisław Tołpa i Stanisław Bac – mówi prof. Cezary Kabała z Instytutu Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, członek Rady Naukowej KPN. – Obecnie zainteresowania zespołów badawczych koncentrują się na rozpoznaniu udziału czynników naturalnych oraz antropogenicznych w przemianach obserwowanych we wszystkich komponentach środowiska. To ocena wpływu człowieka, ruchu turystycznego, infrastruktury narciarskiej hotelarskiej oraz globalnych i regionalnych zmian klimatycznych na przyrodę Karkonoszy – dodaje.
Rektor, składając podpis pod dokumentem, podkreślał dotychczasową owocną współprace. – Park to fantastyczny poligon dla naszych naukowców. Mam nadzieję, że współpraca będzie się dalej rozwijała.
Źródło: www.up.wroc.pl
Tagi: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, wspolpraca, lab, laboratorium, Karkonoski Parki Narodowy
wstecz Podziel się ze znajomymi