Konkurs „Eksperyment Łańcuchowy" - ruszyła 2. edycja
Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbędzie się 31 maja 2014 roku w Krakowie, wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch - wszyscy razem przeprowadzimy "Eksperyment Łańcuchowy". To dopiero będzie widowisko!
Grupy biorące udział w konkursie mogą składać się maksymalnie z 5 osób pod opieką mentora – osoby pełnoletniej. Samo urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się maksymalnie na wymiarach ławki szkolnej. Prace oceniać będziemy w trzech głównych kategoriach, biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody, a dodatkowych zwycięzców wybierze także publiczność.
W zeszłorocznej edycji konkursu swoje urządzenia zaprezentowało niemalże 100 drużyn z całej Polski. Radość i zapał w ich oczach podczas prezentacji urządzeń, zainteresowanie kilkutysięcznej publiczności oraz niesamowita atmosfera współzawodnictwa i nauki na pewno pozostanie na długo w pamięci zarówno uczestników, jak i organizatorów!
Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Nie trzeba chyba dodawać, że udział w konkursie jest okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.
Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.
Źródło: www.uj.edu.pl
Tagi: eksperyment, fizyka, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi