Międzynarodowe sympozjum nt. kryptografii kwantowej na PWr
Jak poinformował w przesłanym PAP komunikacie Szymon Stoczek, sekretarz sympozjum LFPPI, sympozjum zaplanowano jako unikalne w skali międzynarodowej spotkanie ekspertów i firm wdrażających kryptografię kwantową z przedstawicielami sektora IT, finansów, bankowości i administracji zainteresowanych potencjalnymi wdrożeniami tej nowej technologii.
„Sympozjum skupi najwybitniejszych specjalistów w zakresie kryptografii kwantowej, w tym jej autorów (m.in. prof. N. Gisin, prof. A. Ekert, prof. V. Makarov, dr A. Poppe, dr Tamaki, prof. M. Kuś), jak również przedstawicieli wszystkich aktywnych firm, komercjalizujących kryptografię kwantową: IDQuantique (Genewa), AIT (Wiedeń), Sequrenet (Paryż), MagiQ (Nowy Jork), Toshiba (Cambridge/Tokio), NTT (Tokio) wraz z demonstracjami technologicznymi” – zapowiada Stoczek.
Celem spotkania we Wrocławiu jest przedstawienie aktualnego stanu rozwoju praktycznych implementacji i wdrożeń kryptografii kwantowej, które na świecie realizowane są już na szeroką skalę – liczne wdrożenia w sektorze bankowości, szczególnie w Szwajcarii oraz Luksemburgu, ale także w Japonii, USA, Austrii, Niemczech i innych krajach UE.
Sekretarz sympozjum dodaje, że program sympozjum obejmie szerszy zakres zagadnień informatyki kwantowej w odniesieniu do bezpieczeństwa oraz dyskusję fizycznych podstaw QIP. „Poza wykładami plenarnymi przewidziano praktyczne demonstracje i warsztaty wiodących na świecie komercyjnych systemów kryptografii kwantowej (zarówno bezsplątaniowych jak i splątaniowych) oraz zawarte w opłacie konferencyjnej, certyfikowane przez NLTK/LFPPI/PWr, krótkie praktyczne szkolenie z zakresu kryptografii kwantowej w j. polskim.
Sympozjum seQre2014 organizowane przez:
- Sieć Naukową KBN LFPPI – sieć Laboratorium Fizycznych Podstaw Przetwarzania Informacji
- Sieć Laboratoriów Technologii Kwantowych NLTK - Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych
- Przedstawicieli Instytutu Fizyki, Instytutu Informatyki oraz Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej
- Firmę CompSecur, spin-off Politechniki Wrocławskiej powołaną m.in. w celu komercjalizacji kryptografii kwantowej w kraju.
Spotkanie odbywa się pod patronatem m.in. prezydenta Wrocławia, rektora Politechniki Wrocławskiej oraz innych instytucji.
Jak przypomina Szymon Stoczek, Wrocław to trzecie miasto po Tokio i Wiedniu gdzie wdrażana jest sieć kwantowa QKD, obecnie awangarda technologii informacyjno-komunikacyjnych, rewolucjonizująca tradycyjną telekomunikację w zakresie bezpieczeństwa danych.
Rejestracja jest dostępna na stronie: http://seqre.net/seqre2014do 18 stycznia 2014 r., jednak ze względu na dużą liczbę zainteresowanych, może być wcześniej zamknięta.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kryptografia kwantowa, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi