NCN nawiązuje współpracę z Niemiecką Wspólnotą Badawczą
W dniu 19 lutego 2014 r. w Krakowie odbędzie się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy między Narodowym Centrum Nauki a Niemiecką Wspólnotą Badawczą (DFG). Celem porozumienia jest organizacja wspólnego konkursu na projekty badawcze w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Konkurs zostanie ogłoszony w drugiej połowie 2014 r. W uroczystości weźmie udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Niemiecka Wspólnota Badawcza (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG) jest organizacją grantową, finansującą badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach naukowych. Jest to stowarzyszenie, w którego skład wchodzą niemieckie uniwersytety badawcze, instytucje badawcze i stowarzyszenia naukowe. DFG działa jako podmiot prawa prywatnego, a finansowane jest głównie ze środków krajów związkowych oraz rządu federalnego.
Uroczystość podpisania porozumienia odbędzie się 19 lutego 2014 r. o godzinie 12:30 w Sali Kolumnowej na Zamku Królewskim na Wawelu. Stronę niemiecką będą reprezentować: prof. Peter Strohschneider, Prezes DFG, dr Manfred Niessen, Dyrektor ds. Humanistyki i Nauk Społecznych, dr Beate Konze-Thomas, Dyrektor ds. Koordynacji Programów i Infrastruktury Badawczej oraz dr Christian Schiach, Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej.
Narodowe Centrum Nauki będzie reprezentowane przez dyrektora prof. dr. hab. inż. Andrzeja Jajszczyka, przewodniczącego Rady NCN prof. dr. hab. Michała Karońskiego oraz członka Rady NCN ks. prof. dr. hab. Andrzeja Szostka.
Uroczystość uświetni swoją obecnością Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, która 19 lutego 2014 r. odwiedzi także siedzibę Narodowego Centrum Nauki i weźmie udział w specjalnym posiedzeniu Rady Centrum. Pani Minister i członkowie Rady dyskutować będą m.in. o systemie finansowania badań podstawowych w Polsce.
O Narodowym Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.
Szczegółowe informacje na temat konkursów i działalności Narodowego Centrum Nauki dostępne są na stronie www.ncn.gov.pl.
Tagi: Narodowe Centrum Nauki, Niemiecka Wspólnota Badawcza, lab, wspolpraca, nauka, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi