Quarry Life Award! - biolodzy z UZ w krajowym finale
Głównym celem konkursu Quarry Life Award – ,,Odkryj pokłady przyrody" jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych koncernu HeidelbergCement. Ogłoszona jesienią 2013 r. polska edycja wzbudziła duże zainteresowanie środowiska akademickiego i organizacji przyrodniczych. W jury konkursu zasiedli naukowcy-przyrodnicy z Uniwersytetu Opolskiego i Śląskiego oraz przedstawiciele dyrekcji Grupy Górażdże pod przewodnictwem dr hab. Arkadiusza Nowaka z Uniwersytetu Opolskiego. Spośród 22 propozycji jury konkursu wybrało 5 najciekawszych, które będą realizowane od marca do września tego roku w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” w województwie opolskim i w 2 kopalniach kruszyw naturalnych: Nowogród Bobrzański k. Zielonej Góry oraz Wójcice k. Nysy na Opolszczyźnie.
Najbardziej interesujący nas projekt, który będzie realizowany w Nowogrodzie Bobrzańskim, dotyczy kompleksowej inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej terenów oraz stworzenia ścieżki przyrodniczej. Tej próby podejmą się studenci i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem dr Krystyny Walińskiej.
Złoża „Nowogród Bobrzański I” i „Turów” położone są w gminie Nowogród Bobrzański w powiecie zielonogórskim. Od 2012 r. eksploatowane jest złoże „Turów” w obszarze górniczym o powierzchni 27 ha. Jest on położony w odległości ok. 200 m. na południowy zachód od wsi Turów oraz ok. 1,8 km na północ od miasta Nowogród Bobrzański. W części północno-wschodniej znajduje się niewielki kompleks leśny. Całe złoże znajduje się w granicach terasy zalewowej rzeki Bóbr.
W listopadzie 2014 r. zostanie wyłonionych trzech laureatów z każdego kraju oraz sześciu zwycięzców na szczeblu międzynarodowym. Podczas gali finałowej autorzy 3 najwyżej ocenionych projektów na szczeblu krajowym otrzymają czeki o łącznej wartości blisko 40 tys. zł (9,5 tys. euro). Zwycięzca zdobędzie nagrodę w wysokości 5 000 euro, laureat II miejsca otrzyma czek na kwotę 3 000 euro, natomiast 1 500 euro to nagroda za III miejsce.
Każdy z projektów będzie oceniany również w klasyfikacji międzynarodowej. Pula nagród międzynarodowych wynosi 80 000 euro. Ponadto najlepszy projekt 2. edycji QLA zostanie nagrodzony kwotą 30 000 euro.
Źródło: www.uz.zgora.pl
Tagi: Uniwersytet Zielonogórski, przyroda, konkurs, biolog, Quarry Life Award
wstecz Podziel się ze znajomymi