ICYS 2014: trzy medale dla polskich młodych naukowców
Młodzi Polacy z Grupy Twórczej Quark Pałacu Młodzieży w Katowicach reprezentowali Polskę na XXI Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2014, która odbyła się między 16 a 23 kwietnia w Belgradzie - poinformowała pomysłodawczyni Grupy Twórczej Quark - fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak.
W tegorocznej konferencji brało udział około 160 uczestników z 15 państw: Węgier, Niemiec, Iranu, Litwy, Indonezji, Turcji, Malezji, Holandii, Singapuru, Ukrainy, Rumunii, Gruzji, Rosji, Serbii oraz Polski.
Wszyscy polscy uczestnicy są laureatami ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach, która mieści się w Instytucie Fizyki Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego.
Zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka stosowana, matematyka, informatyka, ekologia i life science.
Dwa srebrne medale Polacy zdobyli w fizyce teoretycznej. Praca Przemysława Słoty z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu dotyczyła obwodów drgających chaotycznie. Zbudowany przez niego obwód może służyć do ultrabezpiecznego kodowania informacji. Również elementy wchodzące w skład tego układu znajdują zastosowanie w nowoczesnej technice, np. element odpowiadający za jego chaotyczność po odpowiednim zaprojektowaniu służy jako komórka pamięci komputerowej.
Drugi srebrny medal zdobył Mariusz Nowak - uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, a od września student słynnego Uniwersytetu Harvarda. Zaprezentował projekt o efekcie elektrokalorycznym w polikryształach SbSI. "Efekty kaloryczne powodują chłodzenie się ciała z powodu zmian różnych rodzajów entropii oraz energii wewnętrznej ciała. W swojej pracy przeanalizował efekt elektrokaloryczny zachodzący w ferroelektrykach" - opowiada Urszula Woźnikowska-Bezak. Badania eksperymentalne wykonane przez medalistę wskazały na jeszcze większy potencjał SbSI do zastosowania w chłodzeniu elektrokalorycznym, niż przewidziano to teoretycznie.
Brązowy medal w fizyce stosowanej zdobył Marcin Tatoń za swoją pracę badawczą „Czekoladowa histereza”. Wybrany przez niego temat bardzo zaciekawił jury i uczestników konkursu. W pracy wyjaśniał, że czekolada po stopieniu nie powróci do formy stałej w tej samej temperaturze, w której się stopiła. Co więcej, jeśli stopimy ją powtórnie, to stopienie zajdzie w jeszcze innej temperaturze. Te właśnie różnice w temperaturach przejść fazowych nazywamy histerezą. Ich charakter zmienia się w zależności m.in. od składu użytej czekolady. Wiedza na temat histerezy jest wykorzystywana w procesie produkcji czekolady, a także często nieświadomie podczas przygotowywania zwykłej polewy na ciasto.
Dwa wyróżnienia specjalne zdobyli Julia Lange z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za przedstawienie zjawiska chodzących kropel oraz Bartosz Radzyński z I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim za pracę badawczą o bombach wodnych.
Finalistami konferencji byli również Rafał Chałupnik z Liceum Ogólnokształcącego w Długołęce oraz Wojciech Grędel z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, którzy przedstawili prace zatytułowane „Most Spaghetti” i „Olejowe Gwiazdy”.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców, ICYS 2014, medal, naukowiec
wstecz Podziel się ze znajomymi