Budynek dydaktyczny dla kierunku lekarskiego UJK już w stanie surowym
W pięciokondygnacyjnym budynku, o powierzchni ok. 6 tys. metrów kw., będzie się mieścił Zakład Anatomii Prawidłowej, zaprojektowany według ścisłych norm sanitarno-epidemiologicznych wraz z własną oczyszczalnią ścieków i utylizacją części odpadów medycznych. Znajdą się tu także nowoczesne laboratoria i prosektorium.
W środę zgodnie ze zwyczajem budowlanym zawieszono wiechę, symbolizującą ukończenie etapu budowy obiektu do stanu surowego.
„Planujemy, że od stycznia 2015 r. budynek będzie oddany do użytku. Jeżeli będzie taka potrzeba, od kolejnego semestru będzie się tu odbywała część zajęć studentów” - powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK, prof. Stanisław Głuszek.
Chodzi o studentów pięciu kierunków prowadzonych przez ten wydział: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego oraz zdrowia publicznego.
Władze kieleckiego uniwersytetu chcą w roku akademickich 2015/2016 rozpocząć kształcenie studentów na kierunku lekarskim. W marcu wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o uruchomienie tego kierunku. Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych, mają być kliniki prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
„Oceniając nasze jednostki kliniczne, możliwości prowadzenia badań naukowych i realizacji zajęć z podstawowych przedmiotów, spełniamy wszystkie współczesne kryteria do dobrego jakościowo kształcenia studentów medycyny. Nie jesteśmy nowicjuszami w tej kwestii, już kształciliśmy studentów IV, V i VI roku w ramach instytutu medycyny klinicznej w latach 1968-1991. Mamy doświadczenie i warunki do tego, by realizować kształcenie kierunku lekarskim, ale jak w każdej sprawie są różne polemiki na ten temat. Jesteśmy przekonani, że spełniamy kryteria i ostatecznie otrzymamy zgodę formalną na kształcenie” - podkreślił Głuszek.
Jak tłumaczył rektor UJK prof. Jacek Semaniak, wniosek uczelni w sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego będzie oceniała Polska Komisja Akredytacyjna. „Liczymy, że wczesną jesienią będziemy wiedzieli, jakie są losy naszego wniosku. Mam nadzieję, że decyzja będzie pozytywna. A później to już będą decyzje ministra zdrowia dotyczące ustalenia limitów, jeśli chodzi o liczbę studentów na kierunku lekarskim” - mówił rektor.
Całkowity koszt inwestycji - razem z wyposażeniem laboratoriów - to 35,2 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości 29,9 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Pozostałe kwota to wkład własny: środki uczelni i środki publiczne, które UJK otrzymał z budżetu państwa.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: budynek, projekt, inwestycje, fundusze unijne, wydzial lekarski
wstecz Podziel się ze znajomymi