Przedsięwzięcia biomedyczne na Politechnice Warszawskiej
W dniu 9 października 2014 r. w Sali Senatu PW uroczyście otwarto Centrum Technologii i Fizyki Medycznej oraz Centrum Bionanomateriałów Politechniki Warszawskiej zrealizowanych w ramach Projektu Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).
Projekt Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) to największe przedsięwzięcie biomedyczne i biotechnologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego celem jest utworzenie w Warszawie prężnego ośrodka naukowego składającego się ze ściśle współpracujących ze sobą środowiskowych centrów badawczych, w których prowadzone będą badania dotyczące najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w szczególności: chorób nowotworowych, neurologicznych, układu krążenia oraz schorzeń związanych ze starzeniem się.
Konsorcjum CePT tworzą: Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM), który jest koordynatorem przedsięwzięcia, Uniwersytet Warszawski (UW), Politechnika Warszawska (PW) oraz 7 instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego (IBD PAN), Instytut Biochemii i Biofizyki (IBB PAN), Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego (IMDiK PAN), Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK), Instytut Podstawowych Problemów Techniki (IPPT PAN), Instytut Wysokich Ciśnień (IWC PAN), Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej (IBIB PAN).
W ramach projektu w Politechnice Warszawskiej utworzono Centrum Technologii Biomedycznych i Fizyki Medycznej (9 laboratoriów), część Centrum Bionanomateriałów (Laboratorium Wytwarzania i Charakteryzowania Biomateriałów na Wydziale Inżynierii Materiałowej) oraz opracowano program badawczy.
Celem badawczym CePT w Politechnice Warszawskiej jest opracowanie biomateriałów oraz wspomaganych instrumentalnie metod badawczych do oznaczania istotnych cech i parametrów charakteryzujących tkanki i struktury tkankowe w różnych stanach fizjologicznych i patologicznych oraz modelowanie procesów i struktur w obrębie różnych narządów dla celów diagnostycznych, terapeutycznych i wspomagania czynności narządów, w szczególności dla potrzeb neuro-, kardio- i onkologii.
Źródło: www.pw.edu.pl
Tagi: Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii, Politechnika Warszawska, biotechnologia, biomedycyna
wstecz Podziel się ze znajomymi