Uniwersytet Rolniczy partnerem projektu „Eko.Lider Małopolski 2014”
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie jest partnerem wyróżnionego projektu. Prowadzi specjalistyczne badania w zakresie wpływu spasania owiec i kóz na wybrane parametry użytkowe wałów przeciwpowodziowych.
Przypomnijmy, że pomysłodawcami przedsięwzięcia jest dwójka absolwentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Piotr Sendor i Jolanta Majcher – Łoś (obecnie doktorantka). Idea projektu zrodziła się podczas obrad Samorządu Województwa, kiedy to szukano nowych rozwiązań w zakresie ochrony mieszkańców Małopolski przed okresowo pojawiających się powodziami - czyniącymi wielkie straty materialne.
Zastosowanie do wykaszania wałów przeciwpowodziowych małych zwierząt trawożernych stanowi nowatorskie rozwiązanie. Jak przekonują naukowcy - wykorzystanie do tego celu owiec i kóz będzie nie tylko tańsze, ale i bardziej efektywne w stosunku do stosowanego powszechnie koszenia za pomocą ciężkiego sprzętu.
Pasące się owce mają prowadzić w dłuższej perspektywie do polepszenia zadarnienia, wzrostu intensywności występowania korzystnych na wałach gatunków traw (tworzących zwartą, odporną na podmywanie darń), a także mają płoszyć i ograniczać dostępność pokarmu dla zwierząt drążących jamy i nory. Dodatkowo owce poprzez udeptywanie gleby wzmacniają jej strukturę oraz przyspieszają obieg materii. Tych zalet nie posiada zastosowanie jedno czy dwukrotnie w ciągu roku koszenia mechanicznego.
Podczas badań na bieżąco badany jest wpływ tej metody na środowisko naturalne w zakresie monitoringu spływu zanieczyszczeń organicznych do rzek czy potoków. Do tej pory nie stwierdzono jednak istotnego zagrożenia. Składniki odchodów zwierząt pełnią funkcję naturalnego nawozu i są na bieżąco pobierane przez rośliny. Te i inne specjalistyczne analizy prowadzi na zlecenie MODR od 2013 r. Zakład Łąkarstwa UR pod kierunkiem dr. inż. Piotra Kacorzyka i prof. dr hab. Mirosława Kasperczyka.
Źródło: www.ur.krakowa.pl
Tagi: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, projekt, ekologia
wstecz Podziel się ze znajomymi