Dwa polskie instytuty nagrodzone w unijnym ERA Chairs
Program ERA Chairs (organizowany w tej edycji w ramach programu Horyzont 2020), ma wspomagać uczelnie i instytucje badawcze z regionów europejskich o mniejszej intensywności badań naukowych i prac rozwojowych. Dzięki grantom jednostki zyskują szansę na rozwinięcie swojego potencjału. Jednym z założeń jest np. to, by wyróżnione ośrodki zapraszały do udziału w swoich badaniach wybitnych naukowców. M.in. dzięki temu dofinansowane w programie jednostki mają się stawać bardziej konkurencyjne na tle innych ośrodków w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area - ERA).
Europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji, Carlos Moedas komentując program powiedział: "Aby sprawić, że badania europejskie staną się najlepsze na świecie, musimy odblokować potencjał we wszystkich częściach Europy. Nagradzając nowe instytucje w programie ERA Chairs, pomagamy rozwijającym się regionom przyciągać najlepsze talenty nauki i wzmacniać ich pozycję centrów doskonałości naukowej".
W konkursie granty przyznano nie tylko dwóm instytutom z Polski, ale także czterem instytutom z Portugalii, trzem z Estonii, dwóm z Cypru i jednej jednostce z Rumunii oraz jednej z Chorwacji. Każdy z tych ośrodków otrzyma nawet 2,5 mln euro.
Pilotażową wersję programu ERA Chairs uruchomiono pod koniec 2013 r., w ramach 7. Programu Ramowego. Wtedy granty trafiły do 11 jednostek, w tym do Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.
W najnowszej edycji ERA Chairs nagrodzono IChF PAN w Warszawie. Instytut ten prowadzi wysokiego poziomu badania na styku fizyki i chemii. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.
Z kolei Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) - podlegający Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi - prowadzi prace obejmujące uprawę roślin, nawożenie, żyzność gleb oraz rozpoznanie i ochronę przestrzeni rolniczej. Wyniki swoich badań IUNG przekazuje praktyce rolniczej za pośrednictwem ośrodków doradztwa rolniczego.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi