Politechnika Gdańska uruchomiła najszybszy klaster obliczeniowy
Politechnika Gdańska uruchomiła najszybszy klaster obliczeniowy w Polsce. Supermaszyna o nazwie Tryton jest sercem projektu CD NIWA, pierwszego w kraju centrum wytwarzania aplikacji. Jego realizacja symbolicznie rozpoczęła się wraz z pracą klastra.
Do prezentacji założeń projektu CD NIWA i możliwości superkomputera wykorzystano przygotowany specjalnie z tej okazji, efektowny, pięciominutowy pokaz z zastosowaniem techniki video mappingu. Inauguracja odbyła się 2 marca 2015 r. w siedzibie Centrum Informatycznego TASK PG na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
Superkomputer wykonujący biliard operacji matematycznych na sekundę wart jest 30 mln złotych i znacznie przewyższa zasoby informatyczne większości organizacji i firm w Polsce. To potężne narzędzie jest sercem Projektu CD NIWA (Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji), otwierającym możliwości współpracy zespołu projektu z przedstawicielami świata biznesu. Celem działań Centrum jest m.in. poszukiwanie nowych rozwiązań informatycznych wymagających dużych mocy obliczeniowych.
Ideą CD NIWA jest przenikanie się w jednym miejscu środowisk: naukowców, ekspertów, biznesu i indywidualnych użytkowników – pasjonatów, w tym również studentów. Pracę w mieszanych, często rozproszonych geograficznie, zespołach ułatwi wspólna specjalistyczna infrastruktura IT, którą dostarczy Tryton.
Ofertę CD NIWA dopełnia katalog usług doradczych świadczonych przez ekspertów skupionych wokół Centrum. Zapewnią oni pomoc merytoryczną partnerom projektu, np. w zakresie konfiguracji wykorzystywanych platform i narzędzi oraz organizacji pracy zespołowej.
Filozofią Centrum jest budowanie społeczności wirtualnej, ukierunkowanej na konkretne projekty badawcze, ze szczególnym uwzględnieniem dyscyplin uznanych w Polsce za priorytetowe, takich jak: energetyka, ochrona środowiska, czy medycyna. Dzięki wykorzystaniu superkomputera będzie można realizować symulowane eksperymenty w przestrzeni wirtualnej. Takie symulacje nie wymagają dużych nakładów finansowych i czasu – niezbędnych przy badaniach wykonywanych w czasie rzeczywistym.
Źródło: www.pg.edu.pl
Tagi: supermaszyna, komputer, obliczenie, politechnika gdanska, tryton
wstecz Podziel się ze znajomymi