Współpraca Texas A&M University z Politechniką Gdańską
TAMU jest największym państwowym uniwersytetem w Teksasie, czwartym co do wielkości w Stanach Zjednoczonych, rocznie przyjmuje ponad 50 tys. studentów na 150 kierunków na 10 wydziałach. Uczelnia posiada 18 instytutów badawczych.
Celem spotkania było omówienie potencjalnych obszarów współpracy i przygotowanie wydziałów obu uczelni do nadchodzących wizyt; w kwietniu przedstawiciele Politechniki odwiedzą Teksas, w czerwcu zaś Amerykanie przyjadą do Gdańska.
Przedstawiciele TAMU przygotowali trzy prezentacje. Pierwsza dotyczyła Texas A&M AgriLife Research Agency. Agencja zajmuje pierwszą pozycję w rankingu instytucji badawczych USA pod względem rocznej wysokości wydatków poniesionych na projekty naukowe związane z rolnictwem. Dyrektor Agencji dr Craig L. Nessler zaprezentował m. in.: system do produkcji syntetycznego gazu z odpadów zwierzęcych, z którego można wygenerować energię elektryczną; urządzenie do oczyszczania ścieków przemysłowych z cząsteczek metali ciężkich oraz metodę produkcji biopaliwa z alg. Dr Eric Riggs z College of Geosciences TAMU przybliżył zebranym zakres prac badawczych prowadzonych w college`u. Tematyka badań obejmuje m. in.: odwierty dalekomorskie, badania klimatyczne, technologie geoprzestrzenne, problematykę utrzymania zasobów wodnych. David Burnett z Department of Petroleum Engineering TAMU mówił o olbrzymim postępie w zakresie wydobycia ropy naftowej, który dokonał się w ostatnich 30 latach, również dzięki technologiom opracowanym na jego wydziale.
Źródło: www.pg.edu.pl
Tagi: Texas A&M University, Politechnika Gdańska, wspolpraca, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi