Uniwersytet Jagielloński liderem polskiego konsorcjum CTA
26 marca br. w Heidelbergu odbyło
się zebranie CTA Resource Board – ciała złożonego z reprezentantów
ministerstw i agencji finansujących projekt Cherenkov Telescope Array.
Omówiono na nim wstępne decyzje o wyborze miejsca na budowę CTA na
półkuli północnej. Rozpatrywanych było pięć lokalizacji – po dwie w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych oraz jedna w Meksyku.
Obecnie CTA znajduje się w tzw. "fazie przedprodukcyjnej", ostatniej przed podjęciem budowy docelowej aparatury dla obserwatorium, a zatem wybór miejsc na obu półkulach to wyjątkowa ważna decyzja na drodze do realizacji projektu.
Projekt CTA jest inicjatywą budowy największego i najbardziej czułego obserwatorium promieniowania gamma bardzo wysokich energii. Uczestniczy w nim ponad tysiąc naukowców z 29 krajów, pracujących 170 instytutach naukowych, w tym wielkie polskie konsorcjum naukowe 9 instytucji badawczych. CTA będzie obserwatorium otwartym dla wszystkich polskich badaczy i umożliwi im szczegółowe badania wysokoenergetycznych zjawisk i kosmicznych akceleratorów cząstek we wszechświecie. CTA będzie dziesięciokrotnie czulsze niż dotychczas istniejące na świecie urządzenia, co pozwoli na zbadanie szeregu ekstremalnych obiektów kosmicznych i zachodzących tam unikalnych zjawisk i procesów fizycznych.
CTA to ponad 100 teleskopów umieszczonych w dwóch miejscach: jednym na południowej półkuli Ziemi oraz drugim, nieco mniejszym, na półkuli północnej. Przy ocenie potencjalnych miejsc na budowę przeprowadzono dokładne badania warunków atmosferycznych, symulacje czułości instrumentów oraz dokonano związanej z tym wyceny kosztów budowy i eksploatacji.
Uniwersytet Jagielloński jest liderem polskiego konsorcjum CTA, a prof. Michał Ostrowski z Obserwatorium Astronomicznego UJ koordynuje jego prace.
Źródło: www.uj.edu.pl
Tagi: Cherenkov Telescope Array, projekt, konsorcjum
wstecz Podziel się ze znajomymi