Laboratorium genetyczne UMK w czołówce rankingu
W zestawieniu, które ukazało się w dodatku do "Gazety Wyborczej" - "Tylko Zdrowie", ujęto 22 prywatne i publiczne ośrodki wykonujące testy genetyczne.
Wśród kryteriów, które brano pod uwagę podczas konstruowania rankingu, znalazły się m.in. doświadczenie w badaniach genetycznych, liczba badań przeprowadzanych w ciągu roku, dostępność nowoczesnych technik oraz liczba oferowanych testów. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę również dorobek naukowy pracowników laboratoriów, rekomendacje innych jednostek o podobnym profilu oraz posiadane przez ośrodek akredytacje i certyfikaty.
Sklasyfikowany na 5. pozycji Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w badaniach genetycznych wykonywanych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości. Działalność laboratorium obejmuje zarówno badanie śladów biologicznych kluczowych w sprawach kryminalnych, jak i prowadzenie dużych projektów identyfikacyjnych. Zakład brał udział m.in. w największym na świecie projekcie identyfikacji szczątków ludzkich z grobów masowych byłej Jugosławii. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w programach międzynarodowych bydgoscy biegli prowadzili również badania w najtrudniejszych sprawach w kraju - w ostatnim czasie w ciągu kilku dni dokonali identyfikacji genetycznej ciał dwudziestu trzech górników, ofiar katastrofy w kopalni "Halemba".
Zakładem Genetyki Molekularnej i Sądowej oraz Katedrą Medycyny Sądowej kieruje prof. dr hab. n. med. Tomasz Grzybowski.
Pełen ranking Gazety Wyborczej >>
Źródło: www.cm.umk.pl
Tagi: ranking, lab, laboratorium, genetyka
wstecz Podziel się ze znajomymi