Europejska Karta Naukowca
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmuje działania upowszechniające i wdrażające zapisy Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Oba dokumenty zostały przyjęte przez Komisję Europejską i wprowadzone w wielu krajach Unii Europejskiej.
MNiSW zachęca uczelnie i jednostki naukowe do przyjęcia zapisów dokumentów, a także do podejmowania starań o uzyskanie logo HR Excellence in Research nadawanego przez Komisję Europejską. Ma to sprzyjać rozwijaniu przyjaznej kultury pracowniczej, ma być również szansą na wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju stwarzającego dobre warunki dla rozwoju nauki. Przystąpienie do realizacji postanowień Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych ma ułatwić uzyskiwanie grantów europejskich.
Europejska Karta Naukowca ustanawia ogólne zasady i wymagania określające role, zakres obowiązków i uprawnienia pracowników naukowych, a także ich pracodawców i/lub grantodawców. Jej celem jest nadanie stosunkom między naukowcami i ich pracodawcami lub grantodawcami takiego charakteru, który będzie sprzyjał osiągnięciu pozytywnych wyników w tworzeniu, przekazywaniu, wymianie i rozpowszechnianiu wiedzy, rozwojowi technologicznemu, a także rozwojowi kariery pracowników naukowych.
Szczegółowe informacje na temat Europejskiej Karty Naukowca dostępne są na stronie MNiSW: www.nauka.gov.pl.
Przestrzeganie zasad wynikających z Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych powinno prowadzić do uzyskania logo HR Excellence in Research (ubieganie się o logo nie wiąże się z opłatami na rzecz Komisji Europejskiej). Informacje na temat uzyskania i utrzymania logo znajdują się na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/euraxess/index.cfm/rights/strategy4researcher.
Źródło: www.us.edu.pl
Tagi: Europejska Karta Naukowca, kodeks, pracownik, nauka, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi