Przyznano Zachodniopomorskie Noble 2015
Nagrody otrzymali naukowcy z trzech szczecińskich uniwersytetów: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Szczecińskiego.
Kapituła konkursu w tym roku wybrała badaczy w siedmiu dziedzinach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i nauk o morzu.
Zachodniopomorskie Noble, najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawane są od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.
Podczas sobotniej konferencji prasowej w Szczecinie prof. Piotr Masojć z kapituły konkursu poinformował, że nominacji do konkursu było 18, ostatecznie przyznano siedem nagród, naukowcom pracującym indywidualnie lub w zespołach.
Głównym kryterium była liczba publikacji prac naukowych. Podkreślał też, że kapituła brała pod uwagę znaczenie praktyczne naukowych osiągnięć.
Doroczną nagrodę dla najwybitniejszych naukowców z regionu przyznaje Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, na którego czele stoi badacz pulsarów prof. Aleksander Wolszczan.
Nagrodzony już po raz drugi Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie nauk podstawowych prof. Mariusz Dąbrowski podkreślał, że jego badania łączą to, co pokazuje nam wszechświat z tym, co daje się zauważyć wewnątrz atomów. "Badamy, czy możliwe jest, by prawa fizyki mogły się zmieniać w innych światach, w zależności od czasu i przestrzeni. To badania o charakterze interdyscyplinarnym. Pytamy np., jak może wyglądać życie w dalszych zakątkach wszechświata" - opisywał swą pracę naukowiec.
Nagrodzona w dziedzinie nauk humanistycznych architekt dr Magdalena Czałczyńska-Podolska z ZUT za badania nad zachowaniem dzieci w przestrzeni placu zabaw oraz jego potencjałem zabawowym i integracyjnym przekonywała, że zachowania dzieci przebiegają według określonego, powtarzalnego schematu. Przekonywała, że jej badania pozwolą wykorzystywać znajdujące się w wielu przestrzeniach miejskich place zabaw dla dobra dzieci, jak i lokalnych społeczności.
Więcej na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi