Triumf Polaków w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków
Polskę reprezentowała drużyna Klubu Naukowego Fenix z Warszawy. Finał odbył się w Nakhon Ratchasima w Tajlandii.
Uczestnicy konkursu mieli czas od ubiegłego roku, by opracować rozwiązania 17 problemów, na które nie ma jeszcze odpowiedzi w literaturze naukowej. Praca zespołu polegać może zarówno na znalezieniu teoretycznego wyjaśnienia, jak i na przeprowadzeniu doświadczeń. Każdy z problemów mógł być rozważany jako niezależny projekt badawczy.
W tym roku drużyny zastanawiały się m.in. nad tym, dlaczego da się grać na liściu trawy i jaki kształt przybiera pióropusz dymu ze świeczki przykrytej szklanką. Badały, czy butelka wypełniona cieczą może spowodować pożar i sprawdzały, jak wylewa się z filiżanki kawa podczas przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Młodzi fizycy przekonywali się też, dlaczego mokre ubrania są ciemniejsze niż suche i zgłębiali właściwości prostego "poduszkowca" zrobionego z balonika i płyty CD.
Podczas turnieju każda drużyna występuje na zmianę w roli referenta, oponenta lub recenzenta. Referent przedstawia istotę rozwiązania problemu (zadania) i prezentuje wnioski (niekiedy zademonstrować musi doświadczenie). Oponent wyznacza problem do referowania, zadaje pytania i krytykuje referat. Recenzent z kolei dokonuje krótkiej oceny wystąpień referenta oraz oponenta.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: turniej, fizyka
wstecz Podziel się ze znajomymi