Gdańscy chemicy z Uniwersytetu i Politechniki łączą siły
„Jesteśmy przekonani, że zarówno chemia uniwersytecka, jak i politechniczna, działając wspólnie będą mogły osiągnąć więcej niż prowadząc samodzielną działalność” - powiedział PAP dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski.
Naukowiec podkreślił, że jednym z głównych celów utworzenia konsorcjum jest wspólne prowadzenie przez obie uczelnie studiów doktoranckich. „Działając razem możemy nadać tym studiom status studiów międzynarodowych, w tym zachęcić studentów z zagranicy, aby przyjeżdżali i robili doktoraty w Gdańsku” – powiedział prof. Stepnowski.
Dodał, że łącząc swoje siły uczelnie stworzą bardzo silną ofertą dla doktorantów, bo Wydział Chemii UG ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora w dziedzinie biochemii, ochrony środowiska oraz chemii, z kolei Wydział Chemiczny PG ma takie same uprawnienia w chemii, biotechnologii oraz technologii chemicznej. „W sumie ta oferta uczyni z konsorcjum jednostkę unikatową w skali europejskiej, a może nawet światowej” – zauważył prof. Stepnowski.
Podkreślił, że za konsorcjum stać będzie kilkudziesięciu profesorów obu uczelni i kilkanaście dużych, dobrze wyposażonych jednostek naukowych, w których można będzie realizować różnego typu projekty naukowe, także w systemie interdyscyplinarnym. „Na wydziałach chemicznych obu uczelni wykłady prowadzą też zapraszani w tym celu naukowcy z zagranicy, co także podkreśla międzynarodowy wymiar studiów doktoranckich” – zaznaczył prof. Stepnowski.
Dziekan podkreślił też, że konsorcjum prowadzić będzie wspólne zabiegi o pozyskiwanie środków na projekty badawcze. Przypomniał, że już dziś wydziały chemiczne PG i UG, współpracują prowadząc wiele wspólnych projektów.
Więcej na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: chemia, politechnika, wspolpraca, uniwersytet
wstecz Podziel się ze znajomymi