Politechnika Białostocka: otwarto centrum INNO-EKO-TECH
Powstało 36 specjalistycznych, nowocześnie wyposażonych laboratoriów naukowych, mieszczących około 700 stanowisk badawczych. We wtorek pokazano je dziennikarzom.
Rektor uczelni, prof. Lech Dzienis podkreślił, że nowe centrum zajmować się będzie zwłaszcza zagadnieniami alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska.
Odnawialne źródła energii to jedna z priorytetowych dziedzin, na którą stawia zarówno politechnika, jak i władze województwa. Zielona energia zajmuje czołowe miejsce w strategii rozwoju województwa podlaskiego na najbliższe lata.
Politechnika będzie w nowym centrum realizować też badania w ramach współpracy z dużymi grupami badawczymi w Polsce, np. z Polskim Instytutem Autostrada utworzonym przez AGH i Politechnikę Wrocławską. "Teraz, w tym najbliższym budżecie europejskim przyjdzie czas, żeby ten obiekt (centrum INNO EKO TECH - PAP) pokazał co potrafi (...) Będziemy sprzedawać swoje umiejętności i myśl techniczną" - mówił dziennikarzom rektor Dzienis.
Zapowiedział, że aparatura, którą obecnie ma politechnika, będzie służyć także do badań podejmowanych wspólnie z podmiotami zewnętrznymi, np. firmami. Takie badania są już prowadzone, np. współpraca z jedną z podlaskich firm dotyczy nowych modeli elektrowni wiatrowych.
Badanie biomasy pod kątem jej wykorzystania do celów energetycznych możliwe będzie w laboratorium produktów naturalnych. Dr Mariola Samsonowicz z Zakładu Chemii powiedziała, że można tu m.in. ocenić zawartość wilgoci w biomasie. Część badań koncentruje się też np. na odpadach z przemysłu spożywczego w regionie, czy na badaniu biogazu powstającego wskutek fermentacji. Ważnym elementem badań będą właśnie biopaliwa.
Naukowcy uczelni analizują też substancje pochodzenia roślinnego, szukając np. nowych konserwantów. W laboratoriach znajdują się m.in. urządzenia, dzięki którym można uzyskiwać różne ekstrakty z roślin. Będzie można badać ich właściwości, np. antyrakowe, antybakteryjne czy antyoksydacyjne. Badane są m.in. substancje fenolowe w kawie - mówił dr Grzegorz Świderski z Zakładu Chemii. Badania dotyczą też wybranych leków i naturalnych związków mających właściwości antyrakowe.
W nowych laboratoriach można też np. symulować wszystkie procesy technologiczne, jakie zachodzą w stacji uzdatniania wody. Studenci będą poznawać najnowocześniejsze technologie w tym zakresie. "Będziemy się starali o projekty związane z przemysłem" - podkreślał dr inż. Dariusz Boruszko z Katedry Technologii w Inżynierii i Ochronie Środowiska.
W INNO-EKO-TECH powstało m.in. laboratorium z unikalnym sprzętem do badań związanych z drogownictwem. Dysponuje ono np. urządzeniem pozwalającym ocenić właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni drogi lub badać jakość mieszanek stosowanych do budowy dróg.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Politechnika Białostocka, centrum, INNO-EKO-TECH, energia, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi