Jakie zmiany w roku akademickim 2015/16?
Umiędzynarodowienie
Erasmus + bez podatku
Erasmus + zajmuje kluczowe miejsce w strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Podobne podatki zostały już zniesione we Francji, Wielkiej Brytanii, na Litwie i na Słowacji. Uproszczone przepisy zachęcą kolejne osoby do udziału w międzynarodowych wymianach.
Lepsze warunki studiowania dla obcokrajowców
Podstawą umiędzynarodowienia jest umożliwienie obustronnej wymiany i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce. Obecnie na naszych uczelniach studiuje 46 tys. cudzoziemców. Od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą nowe przepisy, które umożliwią im podejmowanie nauki w Polsce na korzystniejszych warunkach. Zamiast płacić z góry za cały okres studiów (czyli dwa, trzy lub pięć lat), studenci będą mogli wnosić opłaty semestralne. Umożliwi to studia mniej zamożnym studentom.
Cudzoziemcy w Polsce łatwiej potwierdzą swoje wykształcenie. Na nowym prawie skorzystają też uchodźcy.
Przybywającym do naszego kraju uchodźcom będzie łatwiej nostryfikować dyplom lub potwierdzić wykształcenie w celu kontynuowania studiów w Polsce. osoby nie posiadające dokumentów ukończenia studiów będą mogły na podstawie innych zaświadczeń przedstawić uczelni uzyskane przez siebie kompetencje. Uczelnia będzie mogła uznać za taki dokument np. indeks.
Rozporządzenie wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które utraciły lub nie miały możliwości uzyskania oficjalnego dokumentu potwierdzającego wykształcenie wyższe, a w związku z sytuacją polityczną w kraju swojego pochodzenia nie mogą takiego dokumentu zdobyć.
Studia dla Wybitnych
Stu najlepszych polskich studentów co roku będzie mogło zacząć studia na najlepszych światowych uczelniach. Studia w całości sfinansuje rząd: pokryte zostaną koszty czesnego, utrzymania, zakwaterowania, podróży i ubezpieczeń. Budżet pierwszej edycji wyniesie 18,5 mln zł.
Więcej na stronie: www.nauka.gov.pl
Tagi: rok akedemicki, prodgram, nauka, student, uchodzca
wstecz Podziel się ze znajomymi