Polski matematyk z grantem ERC
Dr Piotr Nowak pracuje w Instytucie Matematycznym PAN oraz na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Wartość grantu, który otrzymał, to 880 tys. euro.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków.
Projekt dr. Nowaka "Rigidity of groups and higher index theory" dotyczy tzw. teorii indeksu. Badania będą wymagać połączenia technik z wielu dziedzin matematyki: od geometrii, topologii, przez różne aspekty analizy matematycznej, do algebry. Badania mają pozwolić na nowe zrozumienie ważnych charakterystyk oraz struktury niektórych podstawowych obiektów algebraicznych oraz geometrycznych. O sukcesie i badaniach dr. Nowaka poinformował w przesłanym PAP komunikacie dyrektor IM PAN prof. Feliks Przytycki.
Dzięki pieniądzom z projektu będzie można zatrudnić 2 doktorantów i 4 badaczy na stażu podoktorskim i prowadzić intensywną działalność badawczą. Polscy uczestnicy projektu będą mogli dzięki grantowi uczestniczyć w międzynarodowych imprezach, a w Warszawie będzie można gościć wybitnych uczonych z zagranicy.
W tegorocznej edycji konkursu ERC Starting Grant, o granty dla młodych badaczy, złożono 2920 wniosków, z czego około 300 może liczyć na finansowanie - poinformowano w komunikacie IM PAN.
Dr Piotr Nowak stopień doktora uzyskał na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Przez następne 4 lata pracował na uczelni Texas A&M w College Station oraz w instytucie badawczym MSRI w Berkeley w Kalifornii. Od 2012 roku pracuje w Polsce w Instytucie Matematycznym PAN i na Uniwersytecie Warszawskim. "Jest to jedno z niewielu tzw. łączonych stanowisk badawczych"- poinformował prof. Przytycki.
Dr Nowak prowadzi szeroką współpracę międzynarodową. W zeszłym roku spędził semestr na uniwersytecie w Oksfordzie. Współpracuje z wybitnymi matematykami m.in. USA, Izraela i Wielkiej Brytanii.
Jest autorem ponad 20 artykułów w świetnych czasopismach naukowych. Wspólnie z promotorem doktoratu, Guoliangiem Yu, wydał w 2012 książkę, będącą wprowadzeniem do geometrii dużej skali. Na międzynarodowych konferencjach i seminariach wygłosił około 100 zaproszonych wykładów na temat swoich wyników.
W Stanach Zjednoczonych kierował dwoma grantami National Science Foundation, po powrocie do kraju realizował projekty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a teraz Narodowego Centrum Nauki. Jest laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.
ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie - zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi