Krakowski synchrotron łączy świat nauki
Umowa ułatwi wymianę myśli i doświadczeń między naukowcami pracującymi w Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) i Politechnice Krakowskiej (PK). Dzięki współpracy NCPS Solaris będzie mogło korzystać ze specjalistycznej wiedzy pracowników PK, którą zdobyli między innymi pracując na rzecz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Dokument przewiduje także prowadzenie doświadczalnych analiz naprężeń oraz pomiarów drgań urządzenia. Wykorzystanie najwyższej klasy sprzętu, jakim dysponują obie uczelnie, pozwoli uzyskać precyzyjne wyniki tych badań.
- Dla nas rozszerzenie współpracy pomiędzy centrum a innymi instytucjami jest niezwykle ważne. Liczymy, że doświadczenie i międzynarodowe kontakty partnerów z Politechniki przyczynią się do rozszerzenia prowadzonych tu badań. Jestem przekonany, że obie strony na tym skorzystają. Politechnika dysponuje szeroką wiedzą na temat monitorowania działalności takiej infrastruktury pod względem mechanicznym - mówił przed podpisaniem umowy prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.
Umowa przewiduje także współpracę uczelni przy realizacji wybranych projektów naukowo-badawczych, w tym wspólne starania o fundusze niezbędne do ich finansowania. Otwiera również dla studentów i doktorantów PK możliwości prowadzenia w synchrotronie badań naukowych i pomiarów związanych z pracami dyplomowymi i doktorskimi. W planach jest również ułatwienie naukowcom z politechniki dostępu do linii eksperymentalnych Solaris.
- Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris jest jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. Od 25 lat współpracujemy z CERN-em, w którym nasi naukowcy brali udział przy tworzeniu Wielkiego Zderzacza Hadronów. Te doświadczenia gwarantują, że włączymy się nie tylko w obszary mechaniczne, ale również w obszary badawcze. Dziś nauka nie zna granic. Uczelnie techniczne i humanistyczne mogą ze sobą z powodzeniem współpracować dla dobra odkrywania prawdy, rozszerzania wiedzy i horyzontów - mówił rektor PK prof. Kazimierz Furtak, który również złożył podpis pod dokumentem.
Źródło: www.uj.edu.pl
Tagi: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, soralis, nauka, synchrotron
wstecz Podziel się ze znajomymi