Genetycy ze Szczecina i Austrii zacieśniają współpracę
Naukowiec przyjechał do Szczecina, by zapoznać się z laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - które prowadzi projekt Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów - i z badaniami identyfikacyjnymi tam prowadzonymi. "Zacieśniamy współpracę naukową z Parsonem, który wyraził ogromne uznanie dla prowadzonych przez zespół badań. Już pojawiły się propozycje projektów badawczych, które poprowadzimy wspólnie" - mówi Ossowski.
"Przedsięwzięcia dotyczyć będą nowych metod izolacji DNA, analizy DNA pochodzącego z zdegradowanego DNA, a także będziemy współpracować nad badaniami populacyjnymi DNA" - dodał.
"Specjaliści z bazy przejdą także szkolenie, które poprowadzi Parson z zakresu analizy DNA mitochondrialnego, jako badania wspomagającego proces identyfikacji ofiar. To bardzo trudna, długotrwała i droga metoda badawcza, która pomaga m.in. w określeniu pochodzenia przodków w linii żeńskiej" - wyjaśnia Ossowski. Jak dodaje, "W Polsce jest niewiele ośrodków, które zajmują się tego typu badaniami".
Parson jest m.in. twórcą internetowej bazy DNA mitochondrialnego, a także konsultantem słynnego Federalnego Biura Śledczego - wynika z informacji Ossowskiego. Naukowiec identyfikował ofiary tsunami ze Sri Lanki, a także dwójkę zaginionych dzieci cara Mikołaja II Anastazję i Aleksieja. Parson, na co dzień zajmuje się badaniami DNA w archeologii i historii; prowadził m.in. badania DNA słynnego człowieka lodu Otzi.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej.
Naukowcy z Bazy zajmują się identyfikacją ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".
Źródło: www.pap.pl
Tagi: lab, laboratorium, genetyka, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi