Skażenie przyrody w okolicach Czarnobyla – badania studentów UW.
W ekspedycji badawczej uczestniczyło 30 osób: studenci z kół naukowych Wydziału Fizyki i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracownicy Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Obszarem badawczym zostały objęte okolice Elektrowni Atomowej, w tym składowisko odpadów Strefie Zamkniętej oraz miasta Prypeć i Czarnobyl. Głównym celem wyprawy było przebadanie aktualnego stanu terenu wokół elektrowni, z uwzględnieniem obserwacji rozwijającej się przyrody na skażonym terenie.
Badacze zmierzyli poziom radioaktywności w warstwie powierzchniowej gleby i bioakumulacji izotopów promieniotwórczych w żywności. Z pobranych próbek mchu będą mogli określić skażenie środowiska izotopem 137Cs, który jest źródłem promieniowania gamma.
Badania zostały zrealizowane dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego. Nad bezpieczeństwem uczestników wyprawy i merytoryczną stroną czuwali pracownicy IPJ. Wyjazd miał również na celu weryfikację umiejętności organizacyjnych i eksperymentalno-pomiarowych uczestników. Na ostateczne wyniki analiz trzeba będzie poczekać kilka tygodni.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Fot: PAP – Nauka w Polsce
http://laboratoria.net/edukacja/11662.html