Trzecia edycja programu LIDER
Na budżet projektu składa się wynagrodzenie dla kierownika projektu oraz koszty jego realizacji, w tym wynagrodzenia wybranych przez kierownika członków zespołu badawczego.
Program jest adresowany do osób, które chciałyby zdobyć doświadczenie w realizacji projektów badawczych i podnieść swoje kompetencje w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym.
W trakcie postępowania konkursowego młodzi naukowcy będą musieli wykazać, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonym przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Merytoryczna ocena wniosków będzie dwuetapowa, wybrani badacze zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne. Laureatów wybierze zespół ekspertów.
Kandydaci na LIDERÓW muszą mieć polskie obywatelstwo lub kartę stałego pobytu w Polsce. Nie powinni mieć ukończonych 35 lat (odrębne ustalenia dotyczą osób, które korzystały z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub wychowawczego). Wnioskodawcy mają legitymować się stopniem doktora uzyskanym po 5 grudnia 2006 r. lub ukończonymi studiami II stopnia - w tym przypadku kandydaci powinni udokumentować zatrudnienie w placówce innej niż naukowa, np. w przemyśle.
Dla realizacji proponowanego projektu należy pozyskać do współpracy jednostkę prowadzącą działalność badawczo-naukową w Polsce. Wnioskodawca aplikuje do programu LIDER wraz z ową "jednostką goszczącą". Niezbędne dokumenty i dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://www.ncbir.pl/lider.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl