Projekt "Co biznes mówi nauce"
Z danych demograficznych wynika, że do 2020 roku liczba studentów spadnie o 45 proc. dlatego szkoły wyższe będą musiały się odnaleźć w warunkach konkurencji rynkowej. Wiedza i wynalazki powinny być przydatne dla przedsiębiorców - co więcej - będą musiały być traktowane jak produkt na sprzedaż.
Celem nadrzędnym projektu "Co biznes mówi nauce?" jest wsparcie konkurencyjności uczelni w regionie. "U podstaw pomysłu na projekt +Co biznes mówi nauce?+ leży przekonanie, że nieuchronny proces komercjalizacji publicznych uczelni wyższych w Polsce narzuci wkrótce konieczność zarządzania potencjałem uczelni w oparciu o reguły gry rynkowej" - mówi Jaśmina Solecka, koordynator projektu.
"Dlatego zaproponujemy narzędzia pozwalające wypracować skuteczną strategię pozyskania klienta biznesowego na trudnym rynku usług edukacyjnych, badawczych i technologicznych" - wyjaśnia.
Jak tłumaczy Tadeusz Kaczanowski dyrektor ŚRNOT Koszalin, by przełamać lody w kontaktach nauki z biznesem organizatorzy projektu zorganizują 25 seminariów praktycznych, podczas których przedstawiciele środowiska nauki spotkają się z przedsiębiorcami. Spotkania dla przedsiębiorców będą organizowane w laboratoriach, a dla naukowców w firmach.
Zaplanowano również pięć imprez integracyjnych, a także zorganizowanie Zachodniopomorskich Targów Innowacji jako wydarzenia promującego współpracę naukowców z przedsiębiorcami.
"Stawiając pytanie +Co biznes mówi nauce?+ chcemy poruszyć temat komunikacji między dwoma środowiskami, które powinny współpracować ze sobą szczególnie blisko" - wyjaśnia kierownik projektu Adam Osenkowski.
"Praktyczne wykorzystanie wiedzy i wynalazków uczelni wyższych w biznesie daje synergię bardzo ważną dla rozwoju gospodarki. Nie zawsze jest tak, że te dwa środowiska wymieniają się wzajemnie informacjami. Zamierzamy to zmienić" - dodaje.
Bardzo istotnym mechanizmem umożliwiającym wymianę informacji będą serwisy internetowe www.biznesdlanauki.pl i www.biznesdlanauki.info. Dzięki nim możliwa będzie wymiana pomysłów czy poszukiwanie rozwiązań konkretnych problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy i szkolnictwo wyższe. Kolejnym produktem, który ma poprawić komunikację między nauką a biznesem będzie e-biuletyn opisujący dobre praktyki.
Program poprzedzi konkurs na niekonwencjonalny gadżet, który będzie rozdawany podczas spotkań organizowanych w ramach projektu "Co biznes mówi nauce?". Gadżet ma obrazować ideę łączenia środowisk biznesu i nauki, potrzebę komunikacji między tymi środowiskami. Na autora najciekawszego pomysłu czeka nagroda - tablet PC.
"Pozostawiamy wolność wyboru formy, funkcji i materiału z jakiego zrobione będzie to +coś+ - liczy się pomysł - im bardziej innowacyjny tym lepiej. Może być wymyślony od początku lub ciekawie zaadaptowany już istniejący przedmiot. Nie może być jednak zbyt drogi - do 10 zł - tak abyśmy byli w stanie zrealizować najciekawszą koncepcję i wyprodukować potrzebną liczbę gadżetów" - wyjaśniają organizatorzy konkursu.
Propozycje gadżetu można składać stronie internetowej: www.biznesdlanauki.info, lub Biurze Projektu w siedzibie SSW Collegium Balticum do 12 marca.
Przedsięwzięcie "Co biznes mówi nauce?" organizuje Collegium Balticum w partnerstwie ze Środkowopomorską Radą Naczelnej Organizacji Technicznej w Koszalinie w ramach projektu: "Innowacyjne zachodniopomorskie - konkurencyjne zachodniopomorskie. Wsparcie tworzenia i rozwoju sieci współpracy sfery nauki z przedsiębiorstwami" jest dofinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
http://laboratoria.net/edukacja/12762.html