Astronomiczne imprezy 12. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Wielbicielom astronautyki organizatorzy proponują imprezę pt. "Roboty i edukacja - łaziki marsjańskie", podczas której zaprezentowane zostaną dwa roboty marsjańskie. Pierwszym będzie MAGMA 2, który wygrał zawody robotów marsjańskich w USA, a drugim Magma4Kids, przeznaczony do poznawania tajników robotyki, programowania i eksploracji kosmosu. Impreza odbędzie się w Instytucie Fizyki UMK w sobotę, 21 kwietnia, o godz. 10.00.
Z kolei tradycyjne VII Mistrzostwa Rakiet Wodnych poprowadzi Jerzy Rafalski z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Miejsce: Bulwary Nadwiślańskie, czas: 23 kwietnia, godz. 12.00
Astronomia to nie tylko domena mężczyzn, obecnie bardzo wiele kobiet zajmuje się zawodowo albo miłośniczo tą dziedziną. Nawet jednak w dawniejszych czasach, gdy obyczaje i tradycja nie pozwalały kobietom na pracę naukową, przedstawicielki płci pięknej zajmowały się astronomią. Magda Sokołowska z Muzeum Okręgowego w Toruniu poprowadzi zajęcia pt. "Kosmiczne babki - o kobietach w astronomii". Impreza odbędzie się 21 i 24 kwietnia o godz. 11.00 w Domu Mikołaja Kopernika.
Sieć teleskopów, która widzi kosmos lepiej niż Kosmiczny Teleskop Hubble'a? A może teleskop o rozmiarze połowy boiska piłkarskiego? To nie fikcja, a rzeczywistość Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). W trakcie toruńskiego festiwalu będzie można będzie zobaczyć przeskalowane modele obecnych i projektowanych teleskopów z obserwatoriów ESO na pustyni Atakama w Chile. Wystawa "ESO - liga mistrzów nie tylko dla astronomów" będzie dostępna przez cztery dni w Dworze Artusa przy Rynku Staromiejskim (od 21 do 24 kwietnia).
"Niebo pełne dźwięków - muzyka przestrzeni" to tytuł koncertu pod 620-tonowym radioteleskopem w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Odbędzie się on w niedzielę, 22 kwietnia, o godz. 21.00.
Jak co roku, astronomiczną imprezę poprowadzi także Polskie Radio Pomorza i Kujaw. "Radio planet i komet, czyli szał niebieskich ciał" odbędzie się 23 kwietnia o godz. 21.00 na Wieży Ratusza Staromiejskiego.
Kilka kolejnych imprez będzie miało miejsce na terenie Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Wśród nich znajdziemy wykład z pokazem "Obserwacje podczas deszczu meteorów" (sobota, 21 kwietnia, godz. 20.00). Inny wykład - "Co siedzi w tęczy" -będzie się odbywał we wszystkie dni festiwalowe o godz. 12.30.
Zwiedzanie części radioastronomicznej Centrum Astronomii UMK będzie możliwe w sobotę, 21 kwietnia, o godz. 17.00 (tytuł imprezy: Wszechświat na falach radiowych). W Piwnicach zaplanowano także imprezę dla dzieci pt. "Niewidzialny kosmos, czyli jak działa i co widzi radioteleskop" (22 kwietnia godz. 15.00). Kilka imprez astronomicznych odbędzie się w planetarium; np. wykład z pokazem "Czy astronomowie patrzą dziś w gwiazdy?" (23 kwietnia godz. 18.00) czy premierowe zwiedzanie wystawy "Geodium" (23 kwietnia, godz. 9.30, 10.30 oraz 11.30).
Astronomiczny program festiwalu uzupełnia wykład z wizualizacjami komputerowymi "Bliżej Słońca", który odbędzie się w Instytucie Fizyki UMK (w poniedziałek, 23 kwietnia, i wtorek, 24 kwietnia, o godz. 12.00) oraz pokaz filmowy "Muzyczna Nauka" zaplanowany na 24 kwietnia na godz. 18.00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny, na niektóre konieczne są wcześniejsze zapisy lub pobranie darmowych wejściówek.
Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: www.festiwal.torun.pl
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl