Baza wiedzy o nowych technologiach i urządzeniach
Baza ta, kierowana przede wszystkim do przedsiębiorców poszukujących nowych, krajowych rozwiązań technologicznych, po przeprowadzeniu działań testujących, została z początkiem marca 2010 r. udostępniona instytutom badawczym oraz przedsiębiorcom, którym Minister Gospodarki nadał status centrum badawczo-rozwojowego. Jednostki te mogą zamieszczać w niej swoje profile oraz oferty technologiczne.
Przedsiębiorcy uzyskali dostęp do bazy w czerwcu 2010 r. i mogą za pomocą przyjaznego interfejsu przeszukiwać zebrane w jednym miejscu informacje o zasobach innowacyjnych (ofertach) instytutów i centrów. Baza zapewnia również przedsiębiorcom możliwość zgłaszania zapytań o poszukiwane rozwiązania innowacyjne oraz stanowi miejsce do przekazywania aktualności a także informacji użytecznych dla innowatorów (instrumenty wsparcia publicznego, prawo) i zamieszczania linków do innych baz danych.
Oprócz ww. funkcji baza może pełnić rolę platformy umożliwiającej komunikację pomiędzy użytkownikami – instytutami i centrami, Ministerstwem Gospodarki oraz zarejestrowanymi przedsiębiorcami.
Przedsiębiorcy zainteresowani określoną ofertą, po wcześniejszej rejestracji, uzyskują dostęp do szczegółów oferty i z poziomu portalu mogą nawiązywać bezpośredni kontakt z właścicielem technologii. Następnie może nastąpić etap ustalania szczegółów ewentualnej współpracy przedsiębiorcy z instytutem lub centrum, która dla zachowania poufności nie jest objęta procesem monitoringu przez system. Przedsiębiorcy mają możliwość wprowadzania do bazy zapytań. System automatycznie sprawdza i ewentualnie wskazuje po słowach kluczowych obecność ofert odpowiadających wprowadzonym słowom lub obecność profili odpowiadających kategorii zapytania. W przypadku niezaistnienia automatycznego kojarzenia, instytuty i centra mają możliwość oceny zbieżności prowadzonych badań z tematyką zapytania i kontaktu z zainteresowanymi w celu nawiązania współpracy.
Baza może stać się efektywnym narzędziem promocji osiągnięć instytutów i centrów, internacjonalizacji ich działalności i komunikowania się krajowych twórców innowacji z potencjalnymi ich odbiorcami.
Baza jest prowadzona w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej. Zakres informacji i konstrukcja oferty są w znacznym stopniu kompatybilne ze standardami Bazy Technologii prowadzonej przez sieć informacyjno-doradczą Komisji Europejskiej Europe Enterprise Network (EEN).
Administratorem bazy jest Departament Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki.
Źródło: www.inprona.pl
http://laboratoria.net/edukacja/17030.html