Naukowy ranking uczelni akademickich
Ostatni, majowy numer miesięcznika „Forum Akademickie” publikuje ranking wybitnie naukowy. Autor, prof. hab. Janusz Gil, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z zespołem, dopełnił obraz szkolnictwa wyższego poprzez opracowanie nowego rankingu uczelni akademickich w Polsce. Wykorzystując parametry naukometryczne, znane jako indeksy Hirscha (zwykły i zmodyfikowany), prof. Janusz Gil uszeregował polskie uczelnie państwowe pod względem jakości publikacji naukowych. Przy wyborze tej metodologii sporządzania rankingu wymagane są liczby publikacji w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych uwzględnionych w bazie Journal Citotion Reports (JCR) oraz liczby ich cytowań. Wskaźniki te są wyorzystywane przy ocenie parametrycznej jednostek naukowych w rozpatrywaniu wniosków o finansowanie projektów badawczych.
Niżej podpisany nie wdając się w zawiłą procedurę badań autora i jego zespołu, w świetle wartości indeksów Hirscha, postanowił się skupić wyłącznie na poszczególnych pozycjach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we wspomnianym rankingu naukowym uczelni w Polsce. W analizie uwzględniłem tylko liczbę publikacji i liczbę cytowań. W załączniku - graficzne przedstawienie indeksów Hirscha, zmodyfikowanych indeksów Hirscha oraz progresywnych indeksów Hirscha dla 46 uczelni, których indeks Hirscha wynosi co najmniej 30. Wśród tych uczelni znalazł się również nasz Uniwersytet.
W rankingu prof. Janusza Gila , podobnie jak w rankingu „Perspektyw 2012”, uczelnia nasza uplasowała się na 34 miejscu.
W poniższym zestawieniu porównano krajowe uczelnie przyrodniczo – rolnicze oraz uczelnie poznańskie. Poszczególne cyfry (od 1 do 9) oznaczają:
1 - miejsce w omawianym rankingu naukowym prof. J. Gila,
2 - miejsce w rankingu „Perspektyw 2012”,
3 - liczba publikacji (CJR) ,
4 - miejsce pod względem liczby publikacji,
5 - liczba cytowań,
6 - miejsce pod względem liczby cytowani,
7 - średnia cytowań na publikację
8 - liczba cytowań bez autocytowań,
9 - miejsce pod względem cytowani bez autocytowań
Autorzy rankingu naukowego z Uniwersytetu Zielonogórskiego wyjaśniają, że opracowanie zostało dokonane w okresie 22-25 kwietnia 2013 r. za pomocą narzędzia Web of Knowledge v.5.9 – Web of Science.
Prezentowany w majowym numerze miesięcznika „Forum Akademickim” ranking jest pierwszym tego typu indeksowanym podsumowaniem osiągnięć naukowych 92 uczelni akademickich w Polsce za lata 1973 - 2012.
Warto, by każdy z Państwa mógł się zapoznać z publikowanym rankingiem polskiej nauki zamieszczonym na stronie: http://forumakademickie.pl i wyciągnął wnioski dla siebie.
Źródło: www.puls.edu.pl