Centrum Edukacji Przyrodniczej - nowy ośrodek naukowo-dydaktyczny na UJ
W Centrum Edukacji Przyrodniczej znajdą swoją nową siedzibę między innymi jednostki już funkcjonujące w strukturach naszego uniwersytetu, takie jak Muzeum Zoologiczne, najstarsze funkcjonujące nieprzerwanie od 1782 roku muzeum przyrodnicze w Polsce, a także Muzeum Geologiczne, wystawa Zakładu Antropologii Instytutu Zoologii oraz część wystawy paleobotanicznej Instytutu Botaniki. W CEP będą prowadzone przede wszystkim zajęcia dydaktyczne w ramach kursów oferowanych przez różne jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie również istniała możliwość organizacji zajęć dla studentów innych krakowskich szkół wyższych, takich jak Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Rolniczy. Przewiduje się, że z oferty edukacyjnej CEP będą korzystały w szerokim zakresie szkoły Województwa Małopolskiego w ramach zajęć dydaktycznych na wszystkich poziomach edukacji, od podstawowego po średni, a także przedszkola. Zwiedzanie ekspozycji połączone będzie z oprowadzaniem dostosowanym do profilu klas i wykonywane przez wyspecjalizowaną kadrę dydaktyczną. W CEP będą organizowane wystawy okresowe oraz akcje promocyjne we współpracy z wiodącymi jednostkami związanymi z ochroną przyrody (np. fundacje, towarzystwa). Ważną częścią będą działania na rzecz propagowania wartości przyrodniczych województwa małopolskiego, podnoszenie ekologicznej świadomości społecznej oraz informowanie o największych problemach związanych z ochroną przyrody. Planowane są również zajęcia dla osób niepełnosprawnych, np. niedowidzących oraz zajęcia o charakterze terapeutycznym dla osób z dziennych ośrodków psychoterapii. CEP będzie brał udział w cyklicznych imprezach o tematyce przyrodniczej (Dni Owada, Noc Naukowców, Noc Biologów, Festiwal Nauki) i kulturalnej (np. Noc Muzeów, Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich). Część powierzchni CEP będzie udostępniania w celach informacyjnych dla organizacji pożytku publicznego związanych z ochroną przyrody i środowiska (np. schroniska dla zwierząt, organizacje walczące o zachowanie różnorodności biologicznej województwa). Pracownicy CEP równolegle do działalności muzealnej będą również realizowali projekty naukowe związane głównie z badaniami bioróżnorodności, biogeografii i entomologii.
Budowa CEP rozpoczęła się na wiosnę 2013 roku a termin oddania budynku, zgodnie z harmonogramem projektu, przewidziany jest na koniec kwietnia 2014 roku. W chwili obecnej budynek CEP znajduje się w fazie zamkniętej w stanie surowym. Rozpoczęły się prace instalatorskie wewnątrz budynku, które będą prowadzone przez okres zimowy. Bieżąca dokumentacja fotograficzna z postępów w budowie CEP jest zamieszczona na stronach Muzeum Zoologicznego UJ www.mzuj.uj.edu.pl. Na wiosnę rozpocznie się wyposażanie wystaw w gabloty ekspozycyjne, laboratoriów i magazynów naukowych. CEP będzie w pełni funkcjonalne po zrealizowaniu całości głównej wystawy „Ewolucja Ziemi i życia", co powinno nastąpić do połowy 2015 roku.
Nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej powinno stać się wizytówką Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie tylko w skali regionalnej, ale także ogólnopolskiej. Jego sprawne funkcjonowanie wymaga zapewnienia właściwego finansowania ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego ale także wsparcia władz regionalnych, zarówno państwowych jak i samorządowych.
Źródło: www.uj.edu.pl
http://laboratoria.net/edukacja/19704.html