Polska i Japonia - współpraca naukowo – technologiczna
Celem seminarium było przedstawienie wspólnych projektów badawczych, które mogą mieć innowacyjne zastosowanie w przemyśle. Dlatego na spotkanie ambasada zaprosiła japońskich partnerów badawczych, przedstawicieli tamtejszego biznesu, korporacji przedsiębiorstw jak i administracji odpowiedzialnej za kształtowanie polityki naukowej w zakresie robotyki, medycyny, biotechnologii, nanotechnologii, technologii materiałów, energetyki i środowiska.
Podczas seminarium prezentowały się grupy badawcze z Warszawy, Poznania, Gdańska, Krakowa i jedna ze Szczecina. Prof. A.W. Morawski z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT przedstawił dokonania zespołu w zakresie badań i rozwoju nano-fotokatalizatorów, innowacyjnych nanotechnologii do oczyszczaniu wód z użyciem instalacji wielkolaboratoryjnych i pilotowych, zastosowań nano-TiO2 w materiałach budowlanych o zdolnościach samooczyszczających się oraz oczyszczających powietrze. Podczas wcześniejszego spotkania polskiej grupy z ambasadorem RP p. Cyrylem Kozaczewskim oraz w prezentacji podkreślone zostało, że dotychczas Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (oraz dawniej PS) współpracował z następującymi uniwersytetami japońskimi: Hokkaido University (Sapporo: Profesor Michio Inagaki, Prof. Bunsho Ohtani), Aichi Institute of Technology (Toyota, Prof. M. Inagaki), Gunma University (Gunma, Prof. Asayo Oya) oraz Oita University (Oita, Prof. Masahiro Toyda). W ramach tej ponad 20-letniej współpracy zespół w składzie: Prof. A.W.Morawski, Prof. Sylwia Mozia, Prof.Jacek Przepiórski i Prof.Beata Tryba, opublikował 161 wspólnych publikacji naukowych, z czego 78 prac w najlepszych czasopismach światowych i 83 prac w materiałach konferencji międzynarodowych, co jest praktycznie najwyższym liczbowo dorobkiem w Polsce w zakresie nauk technicznych.
Pokłosiem seminarium będą dalsze możliwości wspólnych polsko-japońskich badań i rozwoju innowacyjnych technologii, z udziałem japońskiego kapitału rządowego i prywatnego, najlepiej skierowanych na rynki międzynarodowe.
Więcej informacji na stronie ambasady RP w Tokio:
www.tokio.msz.gov.pl/en/bilateral_cooperation/science_technology/expanding_innovations_by_joining_strengths/expanding_innovations_by_joining_strengths___japanese_polish_science_and_technology_seminar
zut edu pl
http://laboratoria.net/edukacja/19776.html