W Łyńskim Młynie powstanie Regionalne Centrum Ekologiczne
W piątek marszałek województwa Jacek Protas i rektor uczelni prof. Ryszard Górecki podpisali akt notarialny darowizny nieruchomości.
Na nieruchomość składa się 3,5 hektarowa działka, na której stoi 5 budynków: stary młyn wodny, budynek mieszkalny, stodoła i budynki gospodarcze. Niektóre z nich są odnowione np. młyn wodne został zrewitalizowany, a koszt jego odnowienia wyniósł 2 mln zł. Inne budynki wymagają naprawy. Darowizna została wyceniona na 1,2 mln zł. Uniwersytet poniósł koszty związane z przejęciem nieruchomości, w tym koszty umowy notarialnej i sądowej oraz koszty ochrony nieruchomości.
Jak podkreślił prof. Górecki w Łyńskim Młynie zostanie utworzone Regionalne Centrum Ekologiczne oraz Stacja Dydaktyczno-Badawcza. Wykorzystaniem nabytku na cele naukowe zainteresowane są trzy wydziały: Biologii i Biotechnologii, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Nauk o Środowisku.
Wydział Biologii i Biotechnologii chce w Łyńskim Młynie prowadzić badania z dziedziny ekologii, botaniki i zoologii. Miejsce to będzie także bazą dydaktyczną do prowadzenia zajęć terenowych dla studentów Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Łyński Młyn jest miejscem atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Jak dodał rektor, można w nim prowadzić badania gleboznawcze, leśne czy z zakresu architektury krajobrazu.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Środowisku, chcą by obiekt ten był wyposażony w źródła energii nie emitujące zanieczyszczeń, np. w odnawialne źródła energii.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
http://laboratoria.net/edukacja/19993.html