Inicjatywa UE w robotyce ma zachęcić uczniów do kariery w specjalnościach technicznych
Tak zwana rewolucja cyfrowa zmieniła nasze nastawienie jako konsumentów, mobilizując przedsiębiorstwa do zmiany podejścia, aby dotrzymać kroku naszym szybko zmieniającym się potrzebom i wymaganiom. Jednak zmiana cyfrowa nie była w stanie - ze szkodą dla rozwoju gospodarczego - skusić równie potężnej siły roboczej.
W ostatnich tygodniach materiał wideo przedstawiający dziewczynę - Louise - która programuje robota, żeby oblał jej chłopaka napojem, rozprzestrzeniał się niczym wirus w sieciach internetowych. Dofinansowane ze środków unijnych konsorcjum SMEROBOTICS właśnie przyznało się, że stoi za tym popularnym, żartobliwym klipem. Niemniej niestrudzone wysiłki członków konsorcjum, by pobudzić wśród uczniów zainteresowanie technologią robotyczną - zwłaszcza jej zastosowaniem w produkcji przemysłowej - mają na celu przedstawienie możliwości oferowanych przez sektor o rozkwitającym potencjale.
"Jesteśmy zdumieni zainteresowaniem, z jakim spotkał się film o Louise. Znacznie przewyższyło ono nasze oczekiwania. Może stało się tak dlatego, że zdecydowaliśmy się pokazać młodzieży roboty przemysłowe w nowy, odmienny i interesujący sposób" - zauważa Jasper Johansen z Duńskiego Instytutu Technologicznego, odpowiedzialnego za kampanię.
Prowadzenie badań nad kognitywnymi systemami robotycznymi i projektowanie ich dla małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych w Europie to rdzeń prac prowadzonych w ramach projektu SMEROBOTICS. Zastosowanie zautomatyzowanych robotów w produkcji to praktyka stara jak świat, ale choć są one w stanie wykonywać powtarzalne i nominalne zadania z zachowaniem wysokich standardów, nie spełniają zapotrzebowania MŚP na wysoką elastyczność.
"Istnieje zapotrzebowanie na elastyczne roboty, które mogą być wykorzystywane przez robotników na miejscu. Zewsząd to słyszymy, a ci, którzy odwiedzają testową wystawę w naszym ośrodku w Odense, wracają do domu ponownie zainspirowani, rozważając przypuszczalnie raz jeszcze automatyzację i dochodowość. Do nas i do przyszłych naukowców należy teraz sprostanie tym oczekiwaniom, a wciąż w tej dziedzinie jest wiele do zrobienia" - wyjaśnia Jesper Johansen.
Duński Instytut Technologiczny wraz z czterema pomocniczymi, europejskimi instytutami badawczymi stale analizuje zastosowanie robotów w środowisku MŚP w celu opracowywania nowych komponentów programistycznych, ukierunkowanych na poprawę komunikacji między ludźmi a robotami, ich porozumienia i współpracy.
Nadrzędnym celem projektu SMEROBOTICS jest wdrożenie tego typu robotów w zakładach MŚP, wystarczająco lotnych, aby przedsiębiorstwa mogły zmieniać procesy i przydziały robotów bez konieczności wzywania specjalistów, umożliwiając w ten sposób ludziom koncentrowanie się na trudniejszych zadaniach cyklu produkcyjnego.
Projekt SMEROBOTICS, którego zakończenie zaplanowano na grudzień 2015 r., zgromadził dziesięciu partnerów z pięciu krajów europejskich. Otrzymał dofinansowane w wysokości 12.149.967 EUR ze środków unijnych w ramach bieżącego programu ramowego ICT.
Więcej informacji:
SMEROBOTICS, http://student.smerobotics.org/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/101283_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
http://laboratoria.net/edukacja/20092.html