Nowe laboratorium na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej
W ramach nowej – siódmej już – specjalności wybieralnej na kierunku mechatronika przewidziano zajęcia m.in. z projektowania, uruchamiania i diagnostyki kompletnych aplikacji napędowych, w tym wind, stołów rolkowych, przenośników czy systemów bezkontaktowego przekazywania energii, a także napędów typu serwo. Oprócz tego studenci uczyć się będą montażu silników i motoreduktorów, programowania i parametryzacji przetwornic częstotliwości oraz sterowników, a także posługiwania się przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi.
Program zajęć prowadzonych w ramach nowej specjalności został od podstaw opracowany przez pracowników Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania wspólnie z ekspertami z SEW-EURODRIVE.
W rozpoczynającym się w połowie lutego semestrze letnim zajęcia praktyczne odbywać się będą w tyskiej siedzibie spółki, ćwiczeniowe natomiast w powstającym w budynku wydziału przy ul. Konarskiego 18 w Gliwicach Laboratorium Mechatroniki Aplikacji Napędowych. Laboratorium to, wyposażone przez spółkę, dedykowane jest nowym technologiom w obszarze napędów i sterowania.
Oprócz utworzenia specjalności i w pełni profesjonalnego laboratorium, porozumienie o współpracy obejmuje również kierowanie studentów nowej specjalności na praktyki i staże przemysłowe w firmie. Przewidziane jest także opracowywanie i wydawanie podręczników akademickich, stanowiących obudowę dydaktyczną zajęć z zakresu mechatroniki napędów. Ponadto partnerzy zobowiązali się do kreowania tematów projektów inżynierskich, prac dyplomowych, jak również prac doktorskich, wykorzystujących technologie SEW-EURODRIVE. Spółka zadeklarowała wsparcie dla dodatkowej aktywności studentów poprzez zainicjowanie utworzenia studenckiego koła naukowego i roztoczenie nad nim swojego patronatu.
Źródło: www.posl.pl
http://laboratoria.net/edukacja/20431.html