Nowatorska proteza z Politechniki Krakowskiej
W ramach prac badawczych zespół inżynierów PK, wspomagany przez lekarzy ortopedów, pracował nad systemem wspomagania w ortezie do chodu naprzemiennego dla osób z porażeniem wiotkim kończyn dolnych z wykorzystaniem sił grawitacji i wychyleń tułowia. „Projekt rozwiązuje problemy poruszania się osób z trwałym ciężkim inwalidztwem, wspomagając chód dzieci z porażeniem nóg, będących następstwem uszkodzeń kręgosłupa, schorzeń nabytych i wad wrodzonych rdzenia kręgowego. Nowatorskość systemu polega na wspomaganiu chodu pacjenta przy użyciu sytemu mechatronicznego” - mówi jeden z twórców urządzenia prof. dr hab. inż. Stanisław Mazurkiewicz z PK.
Pacjenci z wiotkim porażeniem kończyn dolnych, zgodnie z wymogami kompleksowej rehabilitacji, muszą być przystosowani do samodzielnego życia, w tym przyjęcia pozycji pionowej ciała i kompensacyjnego przemieszczania się. Według pomysłu naukowców z PK, pomoże im w tym orteza wspomagana mechatronicznie za pomocą siłownika elektronicznego. Źródłem zasilania sterownika i układów wykonawczych jest wysoko wydajna bateria w technologii litowo-polimerowej o dużej pojemności, zapewniającej kilkugodzinną pracę urządzenia bez konieczności dodatkowego zasilania. Sygnał do uruchomienia odpowiedniego kanału wykonawczego pochodzi od czujnika nacisku umieszczonego w części stopowej urządzenia wspomagającego.
Podobne aparaty są już produkowane na świecie, ale urządzenie naukowców z Politechniki Krakowskiej jako jedyne wyposażono w mechanizm ułatwiający stawianie kroków, który dodatkowo zminiaturyzowano - tak, aby jak najmniej przeszkadzał pacjentom. Twórcy urządzenia podkreślają jego zalety: mechaniczno-elektryczny układ wspomagania jest konstrukcją prostą i lekką, sposób sterowania oparty na czujnikach nacisku zapewnia w pełni automatyczną pracę urządzenia, a zastosowana bateria litowo-polimerowa zapewnia jego kilkugodzinne działanie bez konieczności zasilania zewnętrznego. Zakres pracy i szybkość poruszania się osoby niepełnosprawnej mogą być łatwo dostosowane do jej potrzeb. „Powstałe rozwiązanie zostało zgłoszone do urzędu patentowego, a obecnie jest w trakcie prób klinicznych. Dotychczasowe wyniki zastosowania systemu są bardzo obiecujące i wskazują na jego dużą wartość użytkową” - zaznacza prof. Mazurkiewicz.
Projekt badawczy pt. „Badanie systemu wspomagania w ortezie do chodu naprzemiennego dla osób z porażeniem wiotkim kończyn dolnych z wykorzystaniem sił grawitacji i wychyleń tułowia" zrealizował zespół w składzie: dr n. med. Wojciech Radło, prof. dr hab. inż. Stanisław Mazurkiewicz, dr inż. Józef Tutaj, dr Zdzisław Juda i mgr inż. Zenon Woźny.
Źródło: www.pk.edu.pl
http://laboratoria.net/edukacja/20971.html