Uniwersytet Gdański: nowe kierunki studiów
Biologia medyczna (trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia) na Wydziale Biologii UG
Nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk biologicznych, które mogą być wykorzystane w medycynie. Kształcenie będzie się odbywało w dwóch specjalnościach: neurobiologii oraz diagnostyce molekularno-biochemicznej. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w placówkach służby zdrowia, naukowo-badawczych, rehabilitacyjnych, pedagogicznych, resocjalizacyjnych, ośrodkach terapii uzależnień, w szkolnictwie, a także w sporcie, wojsku i policji. Będą mogli współpracować ze specjalistami zajmującymi się chorobami genetycznymi, analitykami i diagnostami medycznymi. Będą przygotowani do pracy w laboratoriach badawczych, kontrolnych, diagnostycznych oraz pracy w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym
European and International Business Law and EU Administration (trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia) na Wydziale Prawa i Administracji UG – studia w języku angielskim
Studia będą kształcić specjalistów swobodnie poruszających się w europejskiej i międzynarodowej przestrzeni gospodarczej. Studenci zdobędą unikalną wiedzę i umiejętności z zakresu gospodarki międzynarodowej, systemu prawnego i administracyjnego Unii Europejskiej, międzynarodowego i europejskiego prawa handlowego, podatkowego, przedsiębiorczości elektronicznej, bankowości europejskiej, międzynarodowego arbitrażu handlowego i podstaw przedsiębiorczości. Absolwenci znajdą zatrudnienie w administracji publicznej i instytucjach międzynarodowych, będą mogli podejmować działalność gospodarczą na skalę europejską i międzynarodową; będą ekspertami dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na międzynarodowych rynkach.
Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód (trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia) na Wydziale Oceanografii i Geografii UG
Studia będą kształcić specjalistów w zakresie kompleksowego gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce i Europie oraz zarządzania procesami ochrony. Absolwenci zdobędą praktyczne umiejętności przeprowadzania i interpretacji pomiarów hydrologicznych, hydrochemicznych i hydrobiologicznych w terenie i laboratorium, sporządzania dokumentacji hydrologicznych, oceny zasobów wodnych i prognozowania zaopatrzenia w wodę. Studia przygotują wszechstronnie wykształconą kadrę dla administracji różnego szczebla oraz instytucji i laboratoriów, zajmujących się gospodarką wodną i ochroną zasobów wód.
Ichtiologia morska (trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia) na Wydziale Oceanografii i Geografii UG
Studenci tego kierunku zdobędą wiedzę z zakresu ichtiologii morskiej, bezpieczeństwa pracy na morzu, podstaw hodowli ryb i akwarystyki morskiej oraz nurkowania i prowadzenia podwodnych przyrodniczych prac badawczych. Praktyki zawodowe realizowane w trakcie studiów będą się odbywały w najlepszych instytucjach zarządzających zasobami i przestrzenią morską. Absolwenci kierunku Ichtiologia morska znajdą zatrudnienie w krajowych i międzynarodowych instytucjach administrujących i zarządzających zasobami morza oraz ochroną środowiska morskiego, w placówkach akademickich, morskich instytutach naukowych i biurach konsultacyjnych, a także w parkach narodowych i krajobrazowych, pozarządowych organizacjach społecznych oraz w instytucjach i przedsiębiorstwach związanych z rybołówstwem i przetwórstwem rybnym.
Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (trzyletnie studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia) na Wydziale Filologicznym UG)
Studia będą kształcić specjalistów w zakresie przekazów audiowizulanych, promocji kultury filmowej i audiowizualnej, krytyków i badaczy kina oraz nowych mediów. Studia łączyć będą wiedzę teoretyczną z praktyczną („filmoznawstwo praktyczne”), studenci będą uczestnikami warsztatów artystycznych (m.in. reżyserii, scenopisarstwa, sztuki operatorskiej, montażu, fotografii, wideoklipu i wielu innych) prowadzonych przez uznanych filmowców. Zajęcia będą prowadzone przez osoby zajmujące się krytyką filmową, historią i teorią kina oraz znanych twórców, a także specjalistów z dziedziny produkcji i edukacji filmowej, marketingu, dziennikarzy i artystów. Absolwenci znajdą pracę w szeroko rozumianych mediach (telewizji, portalach internetowych, wydawnictwach), firmach i instytucjach zajmujących się organizacją i ekonomiką produkcji filmowej i telewizyjnej, animacją i upowszechnianiem kultury filmowej, a także promocją filmu. Będą przygotowani do tego, by zająć się dziennikarstwem filmowym i archiwistyką filmową, badaniami naukowymi w dziedzinie historii kina oraz do realizacji indywidualnych projektów artystycznych w dziedzinie filmu, reportażu telewizyjnego lub sztuki nowych mediów.
Rekrutacja na Uniwersytet Gdański zostanie uruchomiona 15 maja 2014 roku i będzie się odbywać się przez Internet w wygodnym dla kandydatów systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).
Źródło: www.ug.edu.pl
http://laboratoria.net/edukacja/20996.html